Taşeron Haber

Zoom programı hacklendi mi? ZoomBombing uygulaması sosyal medyadan yayılıyor

Zoom programı hacklendi mi? ZoomBombing uygulaması sosyal medyadan yayılıyor
04 Nisan 2020 - 8:11

Korona Virüs nedeniyle son günlerde çok kullanılan Zoom uygulamasına yönelik taciz saldırıları başladı. İnstagram ve Twitter’de yayınlanan Zoombombing isimli hesaplarla kullanıcıların oturum kodları alınıyor. Ardından bu oturumlara sızılarak uygunsuz içerikler görüntülü konuşmanın ortasında ekrana getiriliyor. İnstagram ve Twitter bu hesapları kapatacağını açıkladı.

Instagram, “Zoombombing” için kullanılan hesapları ve hashtag’leri çekme sürecinde olduğunu açıkladı.Instagram hesapları, kullanıcıları Zoom üzerinde video konferanslarını kesintiye uğratmaya teşvik etmek için kullanılıyor.

Bazıları binlerce takipçisi olan anonim Instagram hesapları, kullanıcıların video konferans uygulaması Zoom’da bir aramayı kaçırmasına izin verecek bilgileri paylaşmaya teşvik ediyor.

Bir Instagram hesabının biyografisi “Öğretmenlerinizden nefret ediyorsanız bize söyleyin. Zoom baskınlarına başlıyoruz.”

“Zoomraiding” veya “Zoombombing”, birinin Zoom üzerinde görüntülü aramayı kesintiye uğrattığı ve nefret dolu konuşma, küfür ve pornografi gibi uygunsuz veya beklenmedik içerikleri paylaştığı bir tür çevrimiçi taciz. Görüntülü sohbet daha popüler hale geldiğinden, yeni koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak için evde daha fazla insan kaldığı için video görüşmeleriyle taciz giderek büyüyen bir sorun oldu. Sorun ayrıca, Facebook’taki Instagram ve Twitter gibi Zoom üzerinde bu taciz kampanyalarını düzenlemek için kullanılan sosyal medya platformları için bir sorun haline geldi.

Cuma günü Instagram, New York Times’ın bu amaç için oluşturulan 153 Instagram hesabını keşfetmesinin ardından Zoombombing için kullanılan hesapları ve hashtag’leri çekme sürecinde olduğunu söyledi. Bu hesaplar, kullanıcılardan bir şifre ile korunan video konferanslarına basmaları için Zoom toplantı kodlarını paylaşmaları isteniyor. CNET, Times’ın hikayesini yayınladıktan sonra 50’den fazla sonuç hala ortaya çıktıktan sonra Instagram’da “Zoomraid” araması yaptı.

Zoomraids için bir hashtag kullanan bir üst yayında, bir video, öğretmenlerin çevrimiçi dersler sırasında dersinin çıplaklıkla kesintiye uğradığını gösterdi. Bir çok kuruluşun raporlarına göre, Zoom’da düzenlenen anonim toplantılar da kaçırıldı.

Times, “Zoomraid” ve “Zoomattack” adında bir Instagram hesabı ağının hafta sonu ortaya çıktığını ve Perşembe gününden itibaren yaklaşık 30.000 takipçiye sahip olduğunu bildirdi. Bu hesapları çalıştıran gençler, haber çıkışında tamamlamaları gereken okul işlerinin miktarı hakkında vurgulandıklarını ve Zoomraiding’in bir kaçış olduğunu söyledi.

Bu şakalardan bazıları zararsız görünse de, uygulama FBI’ı halkı Zoombombing hakkında uyarmaya teşvik etti. Ajansa göre Massachusetts’teki bir okul, görüntülü sohbetlerinin gamalı haç dövmesi yapan kimliği belirsiz bir kişi tarafından kesintiye uğradığını bildirdi. FBI, Zoom kullanıcılarına toplantı veya genel sınıf yapmamalarını, ekran paylaşma ayarlarını yönetmemelerini ve herkese açık bir sosyal medya hesabındaki video konferans bağlantısını paylaşmamalarını tavsiye ediyor.

Twitter, Reddit ve 4Chan gibi diğer siteler de Zoomraiding’i düzenlemek için kullanılıyor. Times, onlarca Zoomraid Twitter hesabı buldu. CNET, Twitter’da bir arama yaptı ve kullanıcılardan Zoom toplantı kodlarını isteyen tweet’ler hala sosyal ağdaydı. Kullanıcılar ayrıca kelimeyi yaymak için Instagram’daki gibi hashtag’leri kullanıyorlardı.

Hikaye Oku

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.