Taşeron Haber

Zonguldak Valisi’nin sağlıkçılarla ilgili sözleri gündem oldu!Vali özür diledi

Zonguldak Valisi’nin sağlıkçılarla ilgili sözleri gündem oldu!Vali özür diledi
18 Nisan 2020 - 19:40

Vali Bektaş dün tertip edilen bir basın toplantısında konuşmasında sağlık çalışanlarının kendilerini koruyamadığını ve bu yüzden faturanın ağırlaştırdıklarını söyleyince sağlıkçıların tepkisiyle karşılaştı. Vali’nin sözlerine tepki gösteren sağlık çalışanları, sitem edince Vali Erdoğan Bektaş “Yanlış anlaşıldıysam özür dilerim.” dedi.

Dünkü toplantıda konuşan Zonguldak Valisi, ildeki vakalardan bahsederken sayılar üzerinden konuşarak, 567 pozitif vakanın olduğunu ve bunlardan 137’sinin sağlık çalışanları olduğuna dikkat çekerek, tüm tedbirlerin alınmasına rağmen sağlıkçıların kendilerini koruyamadığını, uyarılara rağmen durum böyle olunca faturanın ağırlaştığını, sağlıkçıların getirdiği yük olmasaydı belki de geri dönüşün konuşuluyor olacağını ifade ederek, bunun durumu zorlaştırdığını söyledi.

Sağlıkçılara misafirhaneleri açtıklarını, ücret almadıklarını, misafirhanelerde kendi aralarındaki ilişkilerde yeterince dikkatli olmadıklarına dikkat çekerek, “Hem kendilerini sıkıntıya sokuyorlar hemde bizi sıkıntıya sokuyorlar.” demişti. Konuşmasının sonunda Vali Bektaş, “Onlar bizim kahramanlarımız. Kendi hayatlarını ortaya koyan insanlar ama yeteri kadar dikkatli olmayınca sıkıntı yaşıyoruz” dedi.

SENDİKALARDAN VALİ BEKTAŞ’A TEPKİ

Sağlık-Sen’den Vali Bektaş’ın bu sözlerine tepki geldi. Sendikanın Zonguldak Şube Başkanı böyle sıkıntılı bir süreçte herkesin konuşmasına dikkat etmesi gerektiğine vurgu yaparak, Vali’nin talihsiz açıklamalarının kamuoyunun vicdanını zedelediğini, kendi canları pahasına mesleklerini canla başla icra etmeye çalışan sağlık çalışanlarının tüm olumsuzluklara rağmen işlerinin başında olduğunu belirterek, “Sayın Valimiz vicdanlar, özürle tatmin olmayacaktır. Korona virüse yakalanan 137 sağlık çalışanının yakalanma sebebinin tespit edilmesi ve gereğinin yapılmasıyla vicdanlar mutmain olacaktır.” dedi.

VALİ ERDOĞAN BEKTAŞ ÖZÜR DİLEDİ

Daha sonra Vali Erdoğan Bektaş yazılı bir açıklama yaparak konuya açıklık getirdi. Konuşmasında sağlık çalışanlarını üzecek kastı aşan ve yanlış anlamaya müsait ifadelerin telefuz edildiğini fakat amacın sağlık çalışanlarını üzmek olduğunu ifade eden Vali Bektaş, “Her şeye rağmen bu sıkıntılı süreçte sağlık çalışanlarımızın üzülmesine sebep olmuşsak, kendilerinden açık yüreklilikle özür diliyorum.” dedi.

Zonguldak’ın hem yoğun bakımdaki ölüm oranı hemde yoğun bakımdaki hasta sayısında Türkiye genelinin 3 katı oranında bir rakamla karşı karşıya olduğunu ifade eden Vali Bektaş, yüzde 99’luk bir izolasyonu yakalamışken ve tabloya olumluya dönmüşken, sağlık çalışanlarımızın özellikle son dönemde kendilerini koruyamamaları nedeniyle istenilen hedefe ulaşılamamasının hayal kırıklığının sözlerine yansıdığını ifade etti.

 

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.