Taşeron Haber

Zeytin Yağı Limon Kürü şifa kaynağı oluyor

Zeytin Yağı Limon Kürü şifa kaynağı oluyor
22 Şubat 2020 - 0:14

Eski zamanlardan beri, zeytinyağı ve limonun faydaları bilinmektedir. Hem besleyici gıdalar hem de etkili halk ilaçları olarak yüzyıllarca kullanılan Limon ve zeytinyağının tedavideki yeri MÖ 400’de ünlü Yunan doktoru ve “Tıp Babası” Hipokrat ile başlıyor. Büyük şifacı, 60’tan fazla tıbbi durum için zeytinyağı reçete etmiştir. Tarih boyunca hekimler Limon ve zeytinyağının sağlık üzerindeki etkilerini inceleyip birçok rahatsızlığın şifasında kullanmışlardır.

Zeytinyağın hastalık karşıtı etkileri

Zeytinyağı, E vitamini, tekli doymamış yağ, oleik asit, anti-enflamatuarlar ve antioksidanlar dahil olmak üzere bir dizi sağlık geliştirici bileşen içerir. Yağ, Akdeniz Diyeti’nde, doktorlar tarafından kalp hastalığı, depresyon, demans, yağlı karaciğer hastalığı ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok kronik durum için önerilen temel bir maddedir.

Roma Sapienza Üniversitesi tarafından 2018 yılında yapılan bir araştırma incelemesi, zeytinyağının kardiyovasküler sistem üzerindeki stresi azaltan vazodilatör (damar gevşetici) bir besin, antienflamatuar (iltihap önleyici) ve antioksidan olarak faydalarını doğrulayan dünya çapında sonuçları incelemiştir.

Hekimler tarafından yapılan başka bir araştırma, romatoid artrit (küçük kemiklerdeki iltihaplı romatizma), multipl skleroz (beyinde ve omurilikte, mesajları taşıyan sinir telleri etrafındaki koruyucu kılıfın (miyelin kılıfı) hastalığı , inflamatuar (bağırsak hastalığı) ve sedef hastalığı gibi kronik enflamatuar hastalıklarda olumlu bir iyileşme rolü oynadığını gösterdi.

Limon’un Hastalık Karşıtı Faydaları

Pisa Üniversitesi tarafından yapılan 2017 tarihli bir araştırma Limon ve benzeri narenciyeler yüksek miktarda flavonoid (kalp rahatsızlıkları ve kanserden koruyan madde) içeriğinden dolayı kardiyovasküler  hastalığın çeşitli yönlerini önlemede ve iyileştirmede yardımcı olur.

Limon ayrıca sindirim için de yararlıdır ve BioMed Central’da yayınlanan 2017 araştırmasına göre limon yağı Listeria monositogenler gibi tehlikeli mikropları öldürebilir. Ağız Hijyeni ve Sağlık Dergisi, sudaki yüzde 30’luk bir limon suyu çözeltisi ile ağzımızı çalkalamak, kimyasal antiseptiklerle  yapılan bir durulama kadar etkili olduğunu bildirmektedir. Ancak limon suyu, durulamadan sonra bakterilerin üremesini engelleyerek bir adım daha ileri gitti.

Bir bileşen olarak gıdaya eklenen limon, havuç gibi gıdalardan karotenoidleri açığa çıkarmaya yardımcı olabilir, bu da besin maddesini vücuda daha fazla yararlı hale getirir. Limonun yüksek miktarda C vitamini, folik asit, limonun gibi sağlığa yararlı birçok içeriğe sahip. Böbrek taşı, kanser, karaciğer hastalığı ve kilo kaybı gibi çeşitli durumlar için yararlı bulunmuştur.

Zeytinyağı ve limonu oral yolla almanın faydaları

Güne, bir limon suyu ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırılmış bir bardak su ile başlayın ve kabızlık sorununuz büyük ölçüde ortadan kalkar. Bağışıklığınızı artırabilirsiniz.

Soğuk algınlığı ve grip mevsiminde her biri birer ölçek olacak şekilde zeytinyağı, limon ve bal üçlüsünü karıştırarak kullanabilirsiniz 3 ay kadar buzdolabınızda muhafaza edebilirsiniz

Zeytinyağı ve limon ikilisinin kullanım alanı sadece beslenme ve oral yolla alınan şifa kürleri olarak sınırlı kalmıyor.

Kabuklarıyla birlikte limonları kesip küçük kavanozu doldurun. Kavanozu zeytin yağı ile doldurun. Karışımı 2 hafta kadar beklettikten sonra limonları ayırıp kalan sıvıyı saf gül suyu ile seyreltin. Elde ettiğiniz sıvıyı temizlediğiniz sprey şişesine doldurun. Elleriniz, dirsekleriniz ve yüzünüzde kullanabilirsiniz. Cildiniz için oldukça pratik, ekonomik ve en önemlisi besleyici doğal bir nemlendiriciye sahip olacaksınız.

Yine bir kavanozu limonları kesip doldurun. Kavanozun üzerini zeytinyağı ile doldurup 20 gün boyunca ışık almayacak bir ortamda muhafaza edin. Işıktan korumayı garantiye almak için kavanozu alüminyum folyo ile kaplayabilirsiniz. Karışımınız hazır olunca ağrıyan bölgeye uygulayın. Faydanın artması için kürü yatmadan önce uygulayıp gazlı bezle sarabilirsiniz. Böylelikle kür gece boyunca etkisini gösterir. Eklem ağrılarınız için oldukça etkili olan bu kür, kırık ve çıkıkların tıbbi müdahalesi yapıldıktan sonra ilave olarak uygulanabilir.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.