Kamu Haberleri

Yunanistan sınırına bin özel harekatçı gönderiliyor

Bugün Yunanistan sınırına giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu önce helikopterle havadan sınırdan geçişleri ve Yunanistan tarafının aldığı güvenlik önlemlerini izledi. Ardından sınır kapısında incelemelerde bulunduktan sonra açıklamalarda bulundu. Yunan makamlarının yalan konuştuğu ve sınırlardan geçişleri engellemeyediklerini belirten Soylu, havadan izlediğimde sığınmacıların nasıl karşıya geçtiklerini gördüğünü söyledi.

SINIRA BİN ÖZEL HAREKATÇI GELİYOR

Şu ana kadar göçmen sayısının 139 bin 70 kişi olduğunu söyleyen Süleyman Soylu önemli bir son dakika haberi de verdi. Türkiye Yunanistan sınırında Meriç Nehri’nin Türkiye tarafına bin tane tam donanımlı özel harekatçı polis gönderiyor. Türk Polisi’nin buradaki görevi Yunanistan’ın geri itmelerini ve giden mültecileri zor durumda bırakacak durumları engellemek.

DENİZDEN GEÇİŞLERE MÜSAADE EDİLMEYECEK

İdlib’de verilen şehitler sonrası Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla sınırdan geçişleri engellemediklerini ve gitmek isteyenlerin gittiğini söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin 9 yıla aşkındır bu insanlara ev sahipliği yaptığını ve artık gitmek isteyenlere bir müdahale de bulunulmayacağını söyleyen Bakan Soylu, Cumhurbaşkanı’nın verdiği son talimatla Ege Denizi’nden geçişlere müsaade edilmemesini, buralarda Aylan bebek gibi yeni vakaların ortaya çıkmasından endişe edildiğini söylediğini açıkladı.

GAZETECİYLE TARTIŞTI: TÜRK VATANDAŞISIN AMA BAŞKALARINA ÇALIŞIYORSUN

Bir muhabirin sorduğu “Sınırdan bu kadar insanın geçtiğine emin misiniz? Yunan tarafı bunları doğrulamıyor?” şeklinde soru üzerine sinirlenen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gazeteciye “İçişleri Bakanı yalan mı söylüyor. Ben sabah burayı havadan izlediğimde insanların nasıl birbirlerine yardımcı olarak geçtiklerini gördüm. Sen Türkiye vatandaşısın ama belli ki Yunanlara hizmet ediyorsun. Türkiye geçen yıl 117 bin mülteciyi Edirne’den Yunanistan’a geçerken yakalayarak geri aldı. Nasıl biliyorum bu sayıyı? Çünkü biz sınırlardan geçenleri karakollarımız sayesinde biliyoruz. Ordan geçen insanlar sayılıyor ama müdahale edilmiyor. Şu an da da geçişler sürüyor. Bakın son rakam 139 bin 70 kişi oldu. Ve hangi mıntıkadan kaç kişinin geçtiğini size tek tek söyleyebilirim. Başkalarının yalanlarına alet olmayın.” Şeklinde konuşarak tepki gösterdi.

Yunanistan’ın karşı tarafa geçen ailelerin özellikle çocuklarını darp ettiğini söyleyen Süleyman Soylu, “Bunu ailenin canını acıtmak ve geri göndermek için yapıyorlar.” şeklinde konuştu.

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı