Taşeron Haber

YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanır? ÖSYM’den açıklama…. 2020 Üniversite tercih sonuçları sorgula

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) 2020 YKS tercih sonuçları için geri sayıma başladı. Üniversite tercihleri geçtiğimiz hafta sona ermesinin ardından milyonlarca öğrenci tercih sonuçlarının açıklanacağı tarihe kilitlendi. ÖSYM’den konuya ilişkin açıklama geldi. Peki YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanır? İşte detaylar…

YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanır? ÖSYM’den açıklama…. 2020 Üniversite tercih sonuçları sorgula
23 Ağustos 2020 - 2:19

YKS tercih sonuçları açıklandı mı? ÖSYM Başkanı son dakika duyurusu ile adayları heyecanlandırdı. Binlerce aday “ÖSYM YKS tercih sonuçları açıklandı” sandı. İşte 2020 YKS üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanacağı tarih…

YKS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? 2020

ÖSYM Başkanı Aygün, YKS tercih sonuçları için tarih verdi. Aygün resmi Twitter hesabından “Sevgili gençler, heyecanlısınız, sizi anlıyorum ve heyecanınızı paylaşıyorum. Ülkemizin yarınları olan sizler için tüm gücümüzle çalışıyoruz. 2020-YKS yerleştirme işlemlerinde kontroller devam ediyor. Önümüzdeki hafta içerisinde yerleştirme sonuçlarını açıklayacağız.” açıklamasını yaptı.

ÖSYM YKS TERCİH KILAVUZU

ÖSYM tarafından yayımlanan 2020 YKS tercih kılavuzunda hem tercih işlemlerinin nasıl gerçekleştirileceği hem de üniversite taban puanları ve başarı sıralamaları yer alıyor.

ÖSYM BAŞKANI HALİS AYGÜN:

Sevgili gençler, heyecanlısınız, sizi anlıyorum ve heyecanınızı paylaşıyorum. Ülkemizin yarınları olan sizler için tüm gücümüzle çalışıyoruz. 2020-YKS yerleştirme işlemlerinde kontroller devam ediyor. Önümüzdeki hafta içerisinde yerleştirme sonuçlarını açıklayacağız. #ösym

YKS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

YKS EK TERCİHLERİ NE ZAMAN?

YKS tercih sürecinde işlemini tamamlayamayan adaylar, için ikinci şans ek tercihlerle geliyor. ÖSYM 2020 YKS tercih kılavuzunda ek tercihler için kesin bir tarih verilmemesi ile birlikte şu ifadelere yer veriliyor.

“Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2020-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır.

Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır.

Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.

Ek yerleştirme tercih ücreti 20,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır. ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.”

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.