Kamu Haberleri

YKS öncesi ortaya atılan büyük yalan!

LYS ve YKS tartışmalarının sürdüğü bir ortamda ÖSYM 14 Haziranda Milli Savunma Üniversitesi sınavı gerçekleştirilmişti. 

Sınavdan bir gün sonra ise sınav merkezlerinden Kocaelide yerel medyada bir iddia ortaya atıldı.

İddiya göre, Kocaelinde MSÜ sınavı sırasında bir öğrenci aniden fenalaştı. Öğrenciye yapılan Kovid-19 testinin pozitif çıkması sonucu ise sınava giren tüm öğrenciler karantinaya alındı. 

İddia buydu. Koronavirüs ile mücadele sürecinde hem Sağlık Bakanlığı, hem de Bilim Kuruluna sürekli muhalefet ettiği bilinen, Halk TVde de bu minvalde programlar yapan Prof. Dr. Serdar Savaş bu iddiayı bir adım ileriye taşıyıp. Kovid-19 çıktığı ileri sürülen öğrenci sayesinde sınav merkezindeki 400 kişinin karantinaya alındığını ileri sürdü. Sonra da o kişilerin en az 6 kişiye virüsü bulaştırdığından hareketle önce 2 bin 400 kişinin, onların da bulaştırması ile 5 bin kişinin Kovide yakalandığını iddia etti.

Peki, bu iddia gerçekten doğru mu? Sınavda fenalaştığı ileri sürülen öğrencide Kovid-19 çıktı mı? İleri sürüldüğü gibi sınav salonundaki öğrenciler karantinaya alındı mı? Serdar Savaşın söylediği gibi 400 kişinin karantinaya alındığı, binlerce kişiyi etkileyen bir salgının sebebi mi oldu MSÜ sınavı?

SuperHaber bu iddiayı araştırdı. 

Elde ettiğimiz sonuçlara gelince, ilk önce Prof. Savaşın iddiasına bakalım:

ÖSYM ya da Sağlık Bakanlığının elinde 400 vaka iddiasını destekleyen hiçbir veri, gelişme ya da vaka yok. Doğal olarak ortada 5 bin kişiyi kapsayan bir salgın da yok.

Peki, sınavda fenalaşan öğrenci ve karantinaya alındığı ileri sürülen diğer öğrenciler.

Bu konuda ÖSYM ve Sağlık Bakanlığı gibi Milli Savunma Üniversitesi yetkililerinden aldığımız bilgiye göre iddiaya konu olan kız öğrenci ve onunla aynı sınıfta sınava giren 16 kişinin yapılan test sonuçlarına göre içlerinde Kovid-19 olan yok. Yani hem fenalaştığı belirtilen kız öğrenci hem de sınavdaki diğer kişiliren testleri iddia edildiği gibi pozitif değil tam tersine negatif çıktı. 

Yani SuperHaber olarak yaptığımız araştırma ve başta MSÜ yetkilileri olmak üzere Sağlık Bakanlığı ve ÖSYMdeki verilere göre hem sınavda fenalaşan öğrenci Kovid-19 çıktığı iddiası hem de bunu alıp “400 öğrenci karantinaya alındı, 2 bin 400 öğrenci hastalığı başkısına yayıyor” diyen müzmin muhalif Prof. Dr. Serdar Savaşın iddiası gerçeği yansıtmıyor.

Süperhaber

Reha Akyürek

Bilgi Üniverstesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiridim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı