Gündem Haberleri

Yeşim Meltem Şişli’ye 9 yıla kadar hapis cezası istemi

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İSMEK’te Genel Sekreter Yardımcısı olarak çalışan Yeşim Meltem Şişli isimli kadının belediyede çalışan başörtülü kadınlara hakaret ettiği bir süre önce gündeme gelmiş ve Türkiye gündemini uzun bir süre meşgul etmişti. Söz konusu hakaretle ilgili soruşturma başlatılmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayı tamamladı ve Yeşim Meltem Şişli ile ilgili iddianameyi hazırladı. Şişli’nin 3 yılda 9 yıla kadar hapsi istenen Yeşim Meltem Şişli’nin yapılan bir toplantıda Başörtülü kadınlara yönelik hakaret içeren sözleri de yer aldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, İSMEK’te çalışan 19 başörtülü çalışan müşteki olarak, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’da müdahil olarak yer aldı. İddianamede 19 Ağustos 2019’da Saraçhane’de bulunan belediyeye ait bir binada yapılan toplantıda Yeşim Meltem Şişli çalışanlara kaç kurs gezdiklerini ve hangi imkanlarla kurslara gittiklerini sordu. Çalışanlarda bu soruya günde 3-4 kurs gezdiklerini ve ya toplu taşıma araçlarıyla yada kendi şahsi araçlarını kullanarak bunu yaptıklarını ifade ettiler.

İddianameye göre burada devreye giren Yeşim Meltem Şişli aşağılayıcı bir üslupla, “Ya bu sıcakta zor olmuyor mu? Hem kapalısınız baş örtünüz de var. Terliyorsunuzdur da, kokuyorsunuzdur da. Bu ne görev aşkı” dedi.

Yapılanın Anaya ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne göre ‘birden fazla kişinin inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme’ suçuna tekabül ettiği ve 3 yıldan 9 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması gerektiğine dikkat çeken Savcılık, Şişli ve Hayat Boyu Öğrenme (HBÖ) Müdürü Erkan Duyar hakkında ‘görevi kötüye kullanma’ suçunun devlet memuru olduğu için izne tabi olduğundan dosyadan ayrılmasına karar verdi.

YEŞİM MELTEM ŞİŞLİ KENDİNİ SAVUNDU

Soruşturma kapsamında ifadesine başvurulan Yeşim Meltem Şişli, İSMEK Bölge Sorumluları ile yapılan toplantının amacının onlarla tanışmak, İSMEK binalarının durumlarıyla ilgili bilgi almak, önerilerini dinlemek amacıyla yapıldığını, burada giyim kuşam ve aksesuarlarıyla ilgili bir şey söylemediğini, çalıştığı yıllar boyunca bir çok başörtülü personelle çalıştığını, hiç kimseyle din, dil, ırk, inanç, giyim, kuşam gibi hususlarda tartışmadım ve kimseyi de aşağılamadığını savunarak “Gerçekten masumum.”  Dedi.

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı