Sağlık Haberleri

Yeni Virüs Nijerya’dan Geliyor!

Nijerya'da çıkan yeni bir virüs panik yarattı.

Tüm dünyada Çin’de yaşanan virüs olayı konuşulsa da yeni bir virüs Nijerya’dan yayılmaya başladı.

Konu ile ilgili yapılan son açıklamalarda Afrika ülkelerinin büyük bir tehdit altında olduğu belirtilirken Lassa ateşi ya da Lassa virüsü olarak tanımlanan hastalığın, yeniden yayılmaya başladığı belirtildi. Hastalık ile ilgili ülkede yapılan açıklamalar sonrasında büyük bir paniğin yaşandığı görülürken, şu ana kadar hastalık nedeniyle 41 kişinin Nijerya’da yaşamını yitirdiği açıklandı.

Ateşle başlayan hastalık için bölgede her ne kadar çalışmalar yapılmaya başlanmış olsa da çalışmaların ve tıbbi imkanların yetersizliği virüs için daha büyük bir tehlike yaratıyor.

Lassa Ateşi Nedir?

Bölge için Lassa ateşi yeni bir virüs türü ve rahatsızlık değil. Daha önceleri 1969 yılında ilk olarak keşfedilen ve görülmeye başlanan hastalık, Nijerya sonrasında Liberya, Gana ve Togo gibi ülkelere yayılmış ve kısa süre içerisinde yüzlerce kişinin yaşamını yitirmesine yol açmıştı.

Geçtiğimiz yıl yaşanan yeni salgında 170 kişi yaşamını yitirirken salgının yeniden görülmeye başlaması özellikle Nijerya ve ülkelerde panik yarattı. Corona virüsü ile benzer bir özelliğe sahip olan virüs de yine hayvanlardan insanlara geçen bir rahatsızlık. Farelerin dışkısında bulunan ve dışkı ile temas ya da yakınlık sonrasında insanlara geçebilen bu rahatsızlığın, bu yol ile yeniden bulaşmış olduğu tahmin ediliyor.

Kanamalı ateş, hastalığın en büyük belirtisi olurken kişiler kısa süre içerisinde ölümle sonuçlanan bu rahatsızlık nedeniyle yaşamını yitirebiliyor. İnsanlardan insanlara bulaşma ihtimali de olduğundan dolayı yakın temas, hastalığın bulaşması adına yeterli olabiliyor. Şu an için hastalığın hangi bölgelere yayıldığı ve nerelerde görüldüğü tam olarak belirlenemedi. Özellikle Nijerya’da yapılacak ilk çalışmalar ile birlikte virüsün akıbeti belli olacak.

Virüsten Korunmanın Yolu Ne?

Lassa virüsünden korumanın özel bir yöntemi olmadığı gibi diğer tüm virüslerde olduğu gibi kişisel temastan kaçınmak, kalabalık ortamlarda bulunmamak ve hasta olan kişileden uzak durmak öncelikler arasında yer alıyor. Aynı zamanda kişisel temizliğe dikkat ederek el ve yüz temizliği de yine alınacak önlemler arasında bulunuyor.

Mehmet Nacak

Gazi Üniversitesi radyo televizyon bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı