Gündem Haberleri

Yaz tatili iptal mi oluyor, Yazın telafi eğitimi mi yapılacak sorularına Bakan’dan cevap

Dün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen yasadaki bir madde öğretmenleri ve öğrencileri harekete geçirdi. Söz konusu maddede “Üniversitelerde, ilk ve orta öğretimde yaz tatilinde eğitim verilebilecek” şeklinde bir ibarenin yer alması salgın bittikten sonra yaz tatilinin iptal olacağı ve yazın telafi eğitimi verileceği yorumlarına neden oldu.

Sosyal medyada tartışılmaya başlanan konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’ta sosyal medya üzerinden attığı mesajla öğrenci ve öğretmenleri bilgilendirdi. “Yaz tatilinin ortadan kalkması söz konusu bile değildir” diyen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Çocuklarımız yaz tatilini doyasıya yaşamasını ümit ediyoruz.” dedi.

Şu anda eğitim programları yüz yüze değil uzaktan eğitim yöntemiyle veriliyor ve çocuklar derslerini evde ekran başında yapıyorlar. Bir çok öğretmenin Whatsapp üzerinden derslere yardımcı olduğu ve ödevler verdiği de biliniyor. Dün TBMM’de kabul edilen teklif sonrası yüz yüze eğitim yapılmadığı için uzaktan eğitim döneminin yazın tatilin iptal edilerek telafi eğitimi şeklinde yapılacağı belirtiliyordu. Bakan Selçuk bu konudaki iddialara cevap verirken, “Dönemin bütün bir şekilde tekrarı veya yaz tatilinin ortadan kalkması söz konusu bile değildir.” dedi.

Bakandan öğrencilerin içine rahatlatan mesajın gelmesinin ardından Bakanın attığı tweet binlerce beğeni aldı ve öğrenciler Bakan Selçuk’a teşekkür ettiler. 1 aydan fazladır eve tıkılan öğrenciler için hareketsiz ve sokağa çıkmadan stres atamadan zorlu bir dönem yaşanıyor. Salgının Mayıs ayı sonunda bitmesi yada iyice yavaşlaması beklenirken, yazın yapılacak bir tatilin hem velilere hemde çocuklara çok iyi geleceğini belirten psikologlar, bu zor dönem sonrası herkesin rahatlamaya ve kendine gelmeye ihtiyacı olduğunu söylüyorlar.

Dün TBMM’de kabul edilen kanunla öğretmenlerin yaz tatiliyle ilgili bir düzenleme de yapıldı. Normalde öğretmenlerin 2 ay olan yaz tatillerinin kısaltılarak 1 aya kadar düşürülebileceğine dair bir madde hazırlandı ve “Öğretmenlerin yaz tatilinin en az 1 ay olması” şeklinde bir düzenleme yapıldı. Bu düzenlemenin nedenin de, yazın çalıştığı kuruma göre öğretmenlere ihtiyaç olabileceği ve gerektiğinde göreve çağrılarak burada görev yapması şeklinde algılandı.

 

Mecliste onaylanan teklif Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayı için Külliye’ye gönderildi.

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı