Kamu Haberleri

Yargıda bir ilk: İlk başörtülü başsavcı atandı

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 1. Dairesinin 2020 yılı Ana Kararnamesi ile 4 bin 261i adli, 465i idari olmak üzere toplam 4 bin 726 hakim ve savcının görev yeri değişti. 18 ilin başsavcısı değişirken, Ankara ve İstanbul başsavcıları yerlerinde kaldı. Kararname ile yapılan bazı atamalar şöyle:

İLK BAŞÖRTÜLÜ BAŞSAVCI

Hürriyetten Oya Armutçunun haberine göre: Kararname ile bir ilke imza atılarak, Nazilli Cumhuriyet Savcısı Tuba Ersöz, Beyşehir Cumhuriyet Başsavcılığına atandı. Ersöz, ilk başörtülü başsavcı oldu.

Adana, Bolu, Gaziantep, Tekirdağ, Mardin gibi illerin aralarında olduğu 18 ilin başsavcıları değişti. Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yaman, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğine atandı. Adanada Suriyeli genci öldüren polisi tutuklatarak dava açan Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, Kırşehir Cumhuriyet Başsavcılığına getirildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlunu, Man Adası belgelerine ilişkin sözleri nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesine tazminat ödemeye mahkum eden yerel mahkeme kararını bozan İstanbul İstinaf Mahkemesi 4. Hukuk Dairesinin Başkanı Fatih Kılınçaslan, Bakırköy Hakimliğine atandı. Üye Feride Korkut da İstanbul Anadolu Hakimliğine atandı. Yargıçlar Sendikası Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Fikri Talman ise İstanbul Anadolu Hakimliğinden Van Hakimliğine atandı.

ANKARAYA 4 YENİ VEKİL

İstanbul hakimiyken, isteği dışında Afyonkarahisara atanan Yargıçlar Sendikası üyesi Ali Haydar Yücesoy, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi üyeliğine atandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili (Terörden Sorumlu) Mustafa Başer, Yargıtay Savcılığına atandı. Adalet Bakanlığı bürokratları Alparslan Tufan, Bülent Kayaş ile Ankara Batı Başsavcıvekilleri Durdu Özer ve Mehmet Işık, Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğine getirildi İstanbul savcıları Ercan Devrim, Orhan Aydın ve İbrahim Bozkurt, İstanbula yeni Başsavcı Vekilleri oldu.

Reha Akyürek

Bilgi Üniverstesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiridim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı