Gündem Haberleri

Vatan Caddesi’nde Avrupa’ya Gider Sesleri

İstanbul’da Vatan Caddesi’ndeki İl Göç İdaresi Müdürlüğü önünde toplanan yüzlerce mülteci Edirne’ye gitmenin planlarını yapıyor. Her mülteci bütçesine göre Edirne’ye ulaşmaya çalışırken fiyatlar 100 liradan başlayıp 4 bin dolara kadar çıkıyor. Taksiyle gitmek isteyen bir mültecinin 1500 TL’yi gözden çıkarması gerekiyor. Otobüsler ise 100 liradan başlayıp 200 liraya kadar çıkıyor. Normalde İstanbul Edirne arası 75 TL fakat normal otobüslerde yer bulmak mümkün değil. Bir de minibüsçüler var, Edirne’ye günde 10 sefer atan. Bunlar da mülteci başı 200 lira civarı bir para istiyorlar.

FIRSATÇILIK YAPILIYOR

Mültecilerin Avrupa’ya ulaşma hayallarini fırsat bilen taşımacılar akın akın mültecileri Edirne’ye taşıyorlar. Vatan Caddesi’nde Avrupa’ya gider diye bağırdıkları arabalarının yanında duran şoförler, anlaştıkları mültecileri Edirne’ye götürüyor.

Caddede bulunan bir taksici sınırların açıldığı ilk gece bir mülteci aileyi 4 bin dolara Edirne’ye götürdüğünü söylerken, diğer bir arkadaşı “Senin Allah’tan korkun yok mu?” diyerek tepki göstererek kendisinin mültecileri 1500 TL’ye götürdüğünü, dünde 4 kişilik bir aileyi götürdüğünü, bugün yeni bir aile beklediğini söyledi.

FİYATLARI İNDİRMİYORLAR

Mülteciler ise fırsatçıların çok olduğundan ve fiyatları bir türlü indirmediklerinden yana şikayet ederek, hayallerinden bahsettiler. Suriye’li bir mülteci 3 yıldır Türkiye’de olduğunu ve artık Türkiye’de hayatın çok pahalı olduğunu ve bu yüzden Avrupa’ya gitmek istediğini söyledi. Bir başka mülteci ise hayalinin Almanya’ya gidip burada Almanca Eğitimi alarak güzel bir yaşama kavuşmak olduğunu söyledi.

YÜRÜYEREK GİDENLER VAR

Parası olmayan mülteciler yollara düşerek Edirne’ye yaya gitmek için yürüyorlar. Geceler dinlenen gündüzler yürüyen mülteciler kendilerine suyun bile fiyatından daha yüksek fiyata satıldığını belirterek bu fırsatçılıktan yana dert yandılar.

DÖNEN OTOBÜSLERDE DOLU DÖNÜYOR

Edirne’ye giden otobüsler dolu gidiyor ama dönen otobüslerde dolu dönüyor. Çünkü Edirne’de Yunanistan tarafına geçemeyip başarısız olan bazı mülteciler İstanbul’a geri dönüyorlar. Muhtemelen Ege sahillerinden deniz yoluyla Yunan adalarına geçmek için geri dönüyorlar.

Yunanistan’ın mültecilere karşı sert tutumunu da eleştiren mülteciler, yapılan antlaşmalara göre Yunanistan’ın kendilerini almak zorunda olduğunu söylüyorlar.

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı