Taşeron Haber

Van’ın Ortanca Mahallesi’ndeki vaka artışları tedirgin ediyor

Van’ın Ortanca Mahallesi’ndeki vaka artışları tedirgin ediyor
09 Mayıs 2020 - 0:37

Geçtiğimiz günlerde Örmetaş Köyü’nde yaşananların bir benzeri şimdi de Van’da Ortanca Mahallesi’nde yaşanıyor. Merkeze bağlı Ortanca Mahallesi’nde izinsiz kurulan taziye ve bunu yetkililere bildirmeyen muhtar yüzünden Van’da normalleşme sürecinin bir süre daha erteleneceği belirtiliyor.

Köyde taziye kurulduğu ihbarını alan Van Valiliği, bölgeye gönderdiği sağlık ekiplerinin yaptığı çalışmalarla 6 kişinin korona virüs testinin pozitif çıktığını açıkladı. Ardından çevre köylerden de Ortanca Mahallesi’ne taziye için insanların geldiği öğrenildi. Yapılan çalışmalar neticesinde korona virüs testi pozitif çıkanların sayısı bir anda 15’e yükseldi.

Köy muhtarının taziye kurulmasına göz yumması nedeniyle ilk baştan İpekyolu Kaymakamlığı tarafından görevinden alındı, ardından Van Cumhuriyet Başsavcılığı söz konusu muhtar hakkında soruşturma başlattı. Van Valiliği mahallede yaşananlarda ihmali bulunduğunu tespit ettiği 6 sağlık çalışanına idari para cezası kesti

Mahallede yapılan filyasyon çalışmaları neticesinde Van’ın Merkez mahallelerinden de taziyeye gidip katılanlar olduğu tespit edildi ve yapılan çalışmalar sonucu korona virüs testi pozitif çıkanların sayısı bir anda 57’ye yükseldi. Ortanca Mahallesi’nde yaşanan ihmaller ve uyarıları dikkate almamalar sonucu Van’da sıkıntıya girdi. Normalleşmesinin önünde bir engel olmayan kent, Ortanca Mahalellesi’nden yaşanan vakalardan da sonra pozitif vaka sayısının 327’ye çıkmasının sıkıntısını yaşarken, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’de yaptığı açıklamayla Van Kent Merkezi’nin her zamankinden daha tehlikeli olduğunu ve salgının her an vatandaşlara bulaşabileceğini ifade ederek, zaruri işi olmadıkça Vanlıların dışarı çıkmamasını ve evlerinde kalmalarını istedi.

Öte yandan Van Valiliği bugün Van’daki sağlık kuruluşlarının yetkilileriyle bir değerlendirme toplantısı yaptı. 7 kişinin hayatını kaybettiği kentte hastanelerdeki son durum değerlendirildi ve yoğun bakımda yatan, entübe olan hasta sayıları değerlendirildikten sonra Van Valisi Mehmet Emin Bilmez yazılı bir açıklama yaparak, son yaşanan vurdum duymazlıklar nedeniyle Van’daki normalleşmenin ertelenmek zorunda kaldığını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’da yaptığı basın toplantısında Van’ı işaret ederek, ölüm ve vaka sayısının az olmasına rağmen bölgesel şartlar nedeniyle Doğu’da iki ilde şehire giriş çıkış kısıtlamasının kaldırılmadığını ifade etmişti.

Van’da önümüzdeki hafta oldukça kritik öneme sahip.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.