Gündem Haberleri

Van’da Şubat ayındaki yağış 60 yılın rekoru oldu

Van’da Şubat ayında yağan kar miktarı rekor kırdı. Kent merkezinde 1 metreyi geçen kar yağışı sonrası akademisyenlerden önemli bir uyarı geldi.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden yapılan açıklamada bahar aylarının gelmesiyle birlikte yağan yoğun karın erimesiyle sel ve su taşkınları olacağına dikkat çekerek, yetkilileri bu konuda önlem alma konusunda uyardı.  Yoğun karların erimesiyle geçtiğimiz günlerde yaşanan ve 47 kişinin yaşamını yitirdiği çığ faciasına benzer vakaların yaşanmaması için önlem alınması gerektiğini belirtilirken, çığ bölgelerinin iyi gözlemlenmesi gerektiğini ve gerektiğinde trafiğe kapatılmasını istendi.

Son 60 yılda Van’da 3. Kez böylesine çok kar yağışı yaşandığını ve 26 yıl sonra rekor miktarda yağan karın her şeyi aksattığına dikkat çekilerek bilim insanları değerlendirmelerde bulundu.  2019 yılında kuraklık mı var denilen bölgede 2020’de çok farklı bir manzarayla karşılaşıldığına dikkat çekilirken bundan yağışların tamamının kar şeklinde düşmesinin etkili olduğu ifade edildi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu

Yaptığı açıklamalarda Van’a Şubat ayında düşen kar miktarının 158 milimetre olduğunu ve bunun son 2 yılın Ocak-Şubat aylarının toplamından daha fazla olduğuna dikkat çekerek muazzam bir yağışın olduğunu fakat bu yağışların aldatıcı olmaması gerektiğini ifade ederek, “Vangölü Havzası önümüzdeki yıllarda kuraklık sorunuyla karşı karşıya. Bunun için baraj yatırımları yapılması lazım. 15-20 yıl sonrası düşünülerek barajlar yapılması lazım.” Şeklinde konuştu.

YENİ ÇIĞLAR OLABİLİR

Bölgede çığ olabilecek birçok noktanın olduğuna dikkat çeken Alaaddinoğlu, dağlarda olan çığların felaket yaratmadığı için çok önemsenmediğini ama insanın olduğu yerlerde oluşabilecek çığ vakaları için önlem alınması gerektiğini ifade etti. Bu anlamda özellikle Mart ayında ciddi önlemler alınması gerektiğini ifade eden Alaaddinoğlu, Van’ın gelecekte içme suyu sıkıntısı yaşamaması için şimdiden yatırımlar yapmasının şart olduğunu ifade ederek bu konuda gerekli yatırımların yapılması gerektiğini ifade etti.

Bu yıl yağan karın özellikle tarıma çok iyi geleceğini ifade eden Alaaddinoğlu, su taşkınları ve sellere karşı dikkatli olması gerektiğini ifade ederek, bu konuda önlemler alınması gerektiğini ifade etti.

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı