Sağlık Haberleri

Van’da Örmetaş Köyü’den vaka sayısı yükseldikçe yükseliyor

Van'ın Başkale İlçesi'ne bağlı Örmetaş Köyü son günlerde ana haber bültenlerinde vaka sayısıyla gündeme geliyor. 90 haneden oluşan ve 900 civarında nüfusu olan köyde tespit edilen korona virüslü vaka sayısı 44'e çıktı.

Sağlık Bakanlığı tarafından özel çalışma alanı olarak ilan edilen köyde, Köy Muhtarı Mikail Duman’ın İstanbul’dan gelen kişileri bildirmediği ve bu kişilerin köylülerle temasa geçmesi sonucu vaka sayısının bu kadar arttığı belirtiliyor.

Van’da son 2 gündür gündemde olan Örmetaş Köyü sakinleri korona virüs tedirginliği yaşıyor. Dün 120 test yapılan köyde 22 yeni pozitif vaka daha çıktı. Sağlık Bakanlığı’nın ekipleri köyde seyyar alanlar kurarak köylüleri taramadan geçirmeye devam ediyor. Hastalığın kuluçka süresi de göz önüne alındığında bugün sonucu negatif çıkan birinin sonucunun 3 gün sonra pozitif çıkabileceğini söyleyen sağlık uzmanların öneri doğrultusunda köye giriş çıkışlar yasaklandı.

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, köyde yaşanan durumla ilgili “Bizi sıkıntıya sokacağa benziyor.” diyerek köy muhtarı Mikail Duman’a tepki gösterdi. Köyden şimdilerde İstanbul’dan gelen kişilerin listelerinin kendilerine ulaştırıldığını söyleyen Vali Bilmez, bu saatten sonra bunun bir anlamı kalmadığını ifade ederek “Bağdat harap olduktan sonra” tabirini kullandı.

Van’da son günlerde vaka sayısı 80 olarak biliniyordu. Fakat bu son çıkan vakalarla birlikte Van’da vaka sayısının 150’yi bulduğu belirtiliyor. 22 kişinin korona virüsten kurtularak taburcu edildiği kentte az vaka olmasının iyimserliği hakimken, Örmetaş Köyü’nden gelen haberlerden sonra moraller bozuldu.

Van’da 2 hastanede korona virüslü hastaların tedavileri yapılırken, şüpheli vakalarda başka bir hastaneye gönderiliyor. Van Dursun Odabaşı Tıp Merkezi olarak bilinen üniversite hastanesine şüpheli vakalara bakıyor ve test sonucu pozitif çıkan hastalar Van Askeri Hastanesi’nde ve Van Bölge Araştırma Hastanesi’nin Ek Binası olan eski ismiyle İstanbul Hastanesi olan Hastane’de tedavi altına alınıyor.

Yoğun bakımda yatan hasta sayısı ve entübe edilen hasta sayısı oranı Van’da oldukça düşük olduğu için yoğun bakım yatak sayısında herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor. Örmetaş Köyü’nde önümüzdeki günlerde vaka sayısının dahada artmasından korkuluyor.

Anadolu’ya virüs genelde İstanbul’dan gelenler tarafından taşınıp bulaştırıldı. Van’da yine Çaldıran İlçesi’ne bağlı Han Köyü, bir taziye için İstanbul’dan gelenlerin virüsü bulaştırması nedeniyle karantina altına alınmıştı.

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı