Taşeron Haber

Van’da korona virüsten ölenleri sayısı 2 kişiye yükseldi Van’daki vaka sayısı..

Van’da korona virüsten ölenleri sayısı 2 kişiye yükseldi Van’daki vaka sayısı..
01 Nisan 2020 - 16:40

Korona Virüsten Van’da 2 kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi. Van’da yayın yapan yerel haber sitesi Van Postası Gazetesi’nin haberine göre Van’da Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden 2 kişi olduğu ve Van’daki vaka sayısının da 20’nin üzerinde olduğu, vakaların neredeyse hepsinin İstanbul’dan Van’a döndükten sonra virüsün yayılması sonucu oluştu.

Korona Virüs tüm dünyanın korkulu rüyası olmaya devam ediyor. İran sınırında olması nedeniyle dikkatler Van’ın üzerine çevriliyor. Van’da Korona Virüs nedeniyle geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sorulan vaka sayısıyla ilgili Bakan’ın cevabı, Van’da vaka sayısının 20’nin altında olduğunu ve Türkiye’de öne çıkan iller arasında olmadığını söylemişti.

Van’dan gelen son dakika haberlerine göre Van’da Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı bugün 2’ye yükseldi. Van’daki ilk can kaybı 68 yaşında Hacı Guri Sami oldu. Sami, 2 hafta önce düğün için bulunduğu İstanbul’dan Van’a döndü ve yaşadığı Bahçesaray İlçesi’ne gitti. 4 kez anjiyo olan şeker ve tansiyon hastası Hacı Guri Sami’ye Korona Virüs teşhisi konularak tedavi altına alınmıştı.  31 Mart akşamı Van Askeri Hastanesi’nde hayatını kaybeden vatandaş defnedildi.

Van’da 2. Ölüm haberi de bugün geldi. 58 yaşındaki Behçet Şen isimli obezite hastası vatandaş dün gece hayatını kaybetti. İstanbul’da bulunan ve Van’a dönen Behçet Şen’in öksürük ve ateş gibi şikayetlerle başvurduğu hastanede korona virüs testi pozitif çıktı ve Van askeri hastanesinde tedavi altına alındı. Durumu iyi olan Şen aniden rahatsızlanarak yaşamını yitirdi.

Vaka sayısının 20’nin üstünde olduğu Van’da vatandaşlara özellikle İstanbul’dan gelen vatandaşlarla temas kurmayın uyarısı yapılıyor. Bugünde Ulusal basında Anadolu’ya virüsün İstanbul’dan yayıldığı haberleri yer almıştı. İstanbul’dan gelen vatandaşların kendilerini 14 günlük karantinaya almalarını isteyen sağlık yetkilileri, zaruri olmadıkça Vanlıların evden çıkmamalarını istiyor.

Van İran’la sınırı olan ve İranlıların en çok tercih ettiği şehir olması hasebiyle de çok rağbet görüyor. İran sınırından kaçak geçişlerde Vanlı vatandaşları tedirgin ederken, Van’da son açıklanan haberlere göre 4 köy ve mezra karantina altında tutuluyor. Van’da evde kal çağrılarına genel anlamda uyulduğu belirtiliyor.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.