Taşeron Haber

Van Başkale’de deprem! Yeni deprem bekleniyor mu?

Van Başkale’de deprem! Yeni deprem bekleniyor mu?
24 Şubat 2020 - 12:44

Dün Van’ın Başkale ilçesinde sabah 9 sularında meydana gelen 5.8’lik depremde 9 kişini hayatını kaybederken 50 kişide yaralandı. Yaralılardan 8’nin durumunun kritik olduğu ve Van’daki tam teşekküllü hastanelere gönderildiği biliniyor.

Van Başkale’de yaşanan depremler bölge halkını korkutuyor. 4 ülkeden hissedilen 5.8 şiddetindeki depremin merkez üssü ilk açıklamalarda İran’ın Hoy kenti olarak verilse de sonradan depremin merkez üssü Başkale’nin Kaşkol Mahallesi olarak değiştirildi.

İçişleri Bakanı’nın açıklamalarına göre 250 evin yıkıldığı ve 800 binanın ağır hasarlı olduğu depremde adeta can pazarı yaşandı. Çoğu kerpiç ve taştan olan kolonsuz yığma evlerin şiddetli depremle yıkılması sonucu 4’ü çocuk 9 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerin bugün cenaze törenlerinin yapılarak defnedilmeleri bekleniyor.

Öte yandan dün akşam 7 sularında yaşanan 5.9 şiddetindeki yeni bir deprem daha önce 7.2’yi yaşamış Vanlıları sokaklara dökerken bölgede tedirginlik hakim durumda. Sabahki depremin artçısı olmayan bu depremin merkez üssünün İran’ın Hoy kenti olduğu belirtiliyor. Depremin merkez üssünün Van Merkez’e 100 kilometreden daha fazla uzakta olmasına rağmen depremlerin Van’da net bir şekilde hissedilmesi ve üst katlarda yaşayanlar için evler yıkılacakmış gibi yapması ise depremin farklı bir deprem olduğunu gözler önüne seriyor.

Deprem uzmanları Başkale veya Van’da yeni bir deprem bekleniyor mu sorularına net cevaplar veremiyorlar. Çünkü akşam yaşanan 5.9’luk ikinci deprem bütün deprem uzmanlarını ters köşe yaptı. Deprem uzmanlarının genel görüşü eğer artçı depremler Başkale Fayı’nın Türkiye’ye uzanan kısmında olmaya devam ederse buradaki kırılmayan 40 kilometre uzunluğundaki fayın kırılabileceği ve 7’nin üzerinde bir deprem üretebileceği yönünde bir görüş hakim. Yüksekova’da bulunan ve 100 yıldan fazladır suskun olan faya da dikkat çeken uzmanlar yaşanan iki depremin buraya enerji yüklemesi yapmış olabilieceğini ifade ederek, vatandaşları hasarlı evlere girmeme konusunda kesin bir dille uyarıyorlar.

Başkale depreminde ilçenin 3 köyünde yaralar sarılmaya çalışıyor. Yitirilen 9 can, haneler ve geçim kaynakları olan hayvanlarını kaybeden köylüler ağır kış şartlarında yaşama tutunma mücadelesi veriyor.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.