Gündem Haberleri

Van Başkale’de 4.7’lik deprem korkuttu

Van’ın Başkale İlçesi’nde bu akşam 4.7 şiddetinde deprem meydana geldi. Yerin 3.3 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem hem İran’dan hem de Van Merkez’den hissedildi.

Van Valiliği deprem sonrası yaptığı açıklamada Van Başkale Merkezli depremde meydana gelen depremde herhangi bir can ve mal kaybının yaşanmadığını açıkladı.

Akşam 21:02’de meydana gelen deprem Başkale’nin İran sınırında bulunan Kaşkol Köyü’nde meydana geldi. 4.7’lik deprem hem köyde yaşayan vatandaşlara hem de Van Merkez’de bulunan vatandaşlara panik yaşatırken depremin ardından yine depreme yakın bir noktada Türkiye İran sınırında 3.5 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Deprem uzmanları bu depremin Kaşkol Köyü’nde yaşanan depremin artçısı olduğunu belirtiliyor.

2011 yılında 7.2’lik depremi yaşayan Vanlılar, yaşanan bu depremi de hissettiler. Özellikle üst katlarda oturan vatandaşların depremi daha şiddetli hissettiği ve depremin 10 saniyeden fazla sürdüğü belirtiliyor. 2011’de olan Van depreminin merkez üstü Van’ın kuzey kısmında bulunan Erciş noktasına yakın bir noktadaydı. Van’da bugün yaşanan depremin merkez üssü olan Başkale ilçesi 7.2’lik depremden hiç etkilenmemişti. Bu durum akıllara Başkale civarında başka bir fayın harekete geçtiği sorularını getiriyor.

Son dönemlerde İran’da da yaşanan depremler  dikkat çekerken bugün yaşanan depremin İran’da yaşanan depremin Türkiye’ye yansıması olarak değerlendirilebileceği belirtiliyor. Van genelinde son günlerde yağan kar sonrası 1 metre civarında kar kalınlığının olması da yaşanacak bir depremde vatandaşların işini oldukça zorlaştıracak gibi görünüyor.

Türkiye son birkaç aydır ardı ardına yaşanan depremlerle dikkat çekerken en son Elazığ’da yaşanan ve 40’ın üzerinde insanın yaşamını yitirmesine neden olan deprem sonrası özellikle Ege’de Manisa ve İzmir’de yaşanan depremler vatandaşları tedirgin etmeye başladı. Deprem uzmanları hem Doğu Anadolu fayının hem de Kuzeydoğu Anadolu fayının harekete geçtiğini ve bu depremlerin bir süre daha olabileceğini belirtirken, depremden korkmanın çözüm olmadığını, depreme karşı önlem almanın depremlere karşı en etkili yol olacağını ifade ediyorlar.

Van’da yaşanan deprem sonrası bölgedeki deprem hareketliliğinin nasıl olacağı takip edilirken, Kandilli Rasathanesi ve AFAD’ın verileri ışığında Doğu Anadolu fayının hareketlerinin gözlenebileceği belirtiliyor.

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı