Gündem Haberleri

Türkiye’de vaka sayısında son durum! Önlemler artırılıyor yeni tedbirler alınıyor

Türkiye’de korona virüs vakalarında ve ölümlerde yükseliş sürerken devletin aldığı tedbirler sıkılaştırılmaya başlandı. Dün akşam İçişleri Bakanlığı tarafından 3 genelge ardı ardına yayınlandı ve lokantaların normal servise kapatılmasından, yaşlıların sokağa çıkmasının yasaklanmasına kadar bir dizi ek tedbir alındı.

Türkiye’de korona virüs vakalarında ve ölümlerde yükseliş sürerken devletin aldığı tedbirler sıkılaştırılmaya başlandı. Dün akşam İçişleri Bakanlığı tarafından 3 genelge ardı ardına yayınlandı ve lokantaların normal servise kapatılmasından, yaşlıların sokağa çıkmasının yasaklanmasına kadar bir dizi ek tedbir alındı. Asker uğurlamalarına da sınırlama getirilen genelgelerle ülkede hayat git gide durma noktasına geliyor. Uzmanların görüşüne göre bu sınırlandırmaların bir sonraki adımı sokağa çıkma yasağı olacak.

TÜRKİYE’DE ÖLÜ SAYI 21’E ÇIKTI

Dün gece açıklama yapan Korona Virüs ile ilgili Türkiye’de gelinen son sayıları kamu oyuyla paylaştı. Can kaybının 21’e yükseldiğini söyleyen Sağlık Bakanı Koca, “12 yaşlı hastamızı kaybettik.” Dedi. Hızlı test kitlerinin Türkiye’nin dört bir yana yayılmasıyla son 24 saatte yapılan test sayısının da 3 bine dayandığı görüldü. Türkiye’nin önümüzdeki günlerde günde 10 bin test yapabilecek kapasiteye ulaşacağı belirtilirken, 277 yeni vakaya rastlandı ve Türkiye’deki vaka sayısı 947’ye ulaştı. Yaşlıların uyarılmasını ve sokağa çıkmalarına izin verilmemesini isteyen Sağlık Bakanı Koca, ölüm riskinin yaşın yükselmesiyle birlikte arttığına vurgu yaptı.

LOKANTALAR SADECE PAKET SERVİS GÖTÜREBİLECEK

Bir diğer gelişmede lokantalarla ilgili yaşandı. İçişleri Bakanlığı dün akşam yayınladığı bir genelgeyle lokanta, restoran ve pastanelerde oturulmasının yasaklandığını belirterek, buralarda sadece paket servislere izin verildiğini açıkladı.

İÇERİ MÜŞTERİ ALINMASI YASAKLANDI

Dün gece 24:00’ten itibaren yürürlüğe giren uygulamayla lokanlar müşteriyi içeri de misafir edemeyecek. İsteyen müşterilere paket servis yapılacak ve gönderilecek. Telefonla paket sipariş alınıp götürelerek teslim edilecek.

OTURMA ALANLARI KALDIRILACAK

Oturma alanlarının kaldırılmasının istendiği uygulamayla virüsün vatandaşlar arasında yayılımının engellenmesi hedefleniyor. Bu kapsamda 1 metrelik aralıklarla oturun kuralı içeriye müşteri alınmasın şekline dönüştü.

KOLLUK KUVVETLERİ YETKİLENDİRİLDİ

81 ile gönderilen genelgeyle bu konuda yaşanacak aksaklıkların giderilmesi için kolluk kuvvetlerinin takip edilmesi istenerek, bu konuda Valilerin, kaymakamların, il, ilçe belediyeleri ile işbirliği içinde süreci yürütmeleri istendi.

65 YAŞ ÜSTÜ VE KRONİK HASTALIĞI OLANLARA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Sokağa çıkma yasağının ilk adımı olarak 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olanlar için karar alındı. Bugünden itibaren bu 2 grubun sokağa çıkması yasaklanarak sokağa çıkanlara 3 bin 150 lira idari para cezası kesilmesine karar verildi.

 

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı