Taşeron Haber

Türkiye’de sokağa çıkma yasağı ilan edilecek mi? Bilim Kurulu’nda görüşüldü

Türkiye’de sokağa çıkma yasağı ilan edilecek mi? Bilim Kurulu’nda görüşüldü
26 Mart 2020 - 10:06

Dün gece açıklanan rakamlara göre son 24 saate yapılan test sayısı 5.035’e çıkarak rekor bir sayıya ulaştı. Günde 3 bin test yapmayı amaçlandığını söyleyen Sağlık Bakanı’nın verdiği bu sayı testlerin ne kadar yoğunlaştığını gösteriyor. Bu testlerin yapıldığı insanların yüzde 10’nuna yakınında test pozitif çıktı ve 561 kişide Korona Virüs olduğu anlaşıldı.

Son 24 saatte Türkiye’de hayatını Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 15’e ulaşarak ilk kez çift haneli bir sayı oldu. Toplam vaka sayımız 2 bini geçerek 2,433 oldu.

TÜRKİYE’DE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLECEK Mİ?

Türkiye’de sokağa çıkma yasağının ilan edilebilmesi için Bilim Kurulu’nun tavsiye kararında bulunması gerekiyor. Anlaşıldığı kadarıyla bilim kurulu bu haftanın yapılan yoğun testlerle ve ulaşılan sayılar görüldükten sonra değerlendirmesi yönünde bir karar almış.

Zira bu hafta hem halk evde tutulmaya çalışılıyor hemde testler yoğun bir şekilde yapılıyor. Dün TV 24 kanalına konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sokağa çıkma yasağı ilan edilecek mi sorusu sorulduğunda Bakan Soylu, bilim kurulunu işaret etti ve halkın şu anda genel oranda sokağa çıkmadığını ve yasağa uyduğuna dikkat çekti.

Öte yandan şehirler arası hava ve kara ulaşımının sınırlandırılmasının söz konusu olup olmadığının sorulduğu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bunun bilim kurulu tarafından değerlendirildiğini ifade ederek, uçaklar ve otobüslerle ilgili bu tarz bir önlemin alınabileceğinin işaretini verdi.

Son açıklamalardan anlaşılan şu; Türkiye’de henüz bir sokağa çıkma yasağı söz konusu değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ulusa Sesleniş Konuşması’nda dikkat çektiği 3 haftaya kadar virüs eğer kontrolden çıkarsa o zaman sokağa çıkma yasağı ilan edilecek ve daha radikal tedbirler alınacak.

Sokağa çıkma yasağı ilan etmeme de temel nedenin ekonominin tamamen durdurulmak istenmemesi. Hava ve Kara yolunun sınırlandırılması veya insanların tamamen sokaktan alı konulmasının ülkeye bir ekonomik faturası olacak. Ve şu anda Korona Virüsün Türkiye’de yayılma hızı sokağa çıkma yasağını gerektirmiyor.

Son günlerde sokaklardaki insan sayısı iyice azaldı ve halk evine kapanmayı başardı gibi görünüyor.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.