Taşeron Haber

Türkiye’de sokağa çıkma yasağı ilan edilecek mi? (ANALİZ HABER)

Türkiye’de sokağa çıkma yasağı ilan edilecek mi? (ANALİZ HABER)
21 Mart 2020 - 10:11

Korona virüs vakalarının her gün bir önceki günü neredeyse 2’ye katladığı Türkiye’yle İtalya karşılaştırması yapıldığında gün gün bakıldığı zaman Türkiye’nin vaka sayısının aynı güne göre İtalya’dan daha yüksek. Bu da vatandaşın aklına Türkiye’de İtalya gibi mi olacak sorularını akıllara getiriyor.

Sokağa çıkma yasağının geç alınması nedeniyle eleştirilen ve dün bir günde 627 kişinin hayatını kaybettiği İtalya’da ölü sayısı 4 bin 32 olurken, Türkiye’de halk sokağa çıkma yasağı ilan edilsin mi edilmesin mi konusunda ikiye bölünmüş durumda.

Sokağa çıkma yasağı ilan edilsin diyen listenin başında sağlıkçılar geliyor. Halkın büyük bir kısmının evde kal çağrılarına uyduğu fakat belli bir kitlenin de hala sokaklarda olmasının tedirginlik yarattığı belirtiliyor. “Bu virüse yakalananların yüzde 85’i koronayı çok hafif atlatabilirler ama taşıyıcıdırlar. Sokaktaki yaşlıya, kronik hastalığı olan insanlara virüsü bulaştırabilecek kesim bu yüzde 85’lik koronayı ayakta atlatan kesim olacak.”diyen Sağlıkçılar, Çin’in sert tedbirler alarak virüsle baş edebildiğine dikkat çekiyorlar. Sağlıkçılardan sokağa çıkma yasağı ilan edilmesin diyenler, Türkiye’de hayatın durmasına ve ekonomik ciddi zararlar doğacak olmasına atıfta bulunuyorlar ve bu kararın devlet tarafından verilecek bir karar olduğunu söylüyorlar.

Hızlı tanı kitlerinin Türkiye’nin dört bir yanına yayılmaya başladığını biliyoruz. “Ne kadar çok test yaparsanız Korona’yı o kadar kontrol altında tutarsınız” diyen uzmanlar Almanların bu konuda çok başarılı olduğunu belirterek, “Çok test yaptıkları için sokakta gezen vakaları da tespit edebiliyorlar. Almanya’da ölü sayısı az görünüyor çünkü Almanlara hafif ve ağır tüm Korona Virüs vakalarını tespit edebiliyorlar.”

Dün ekranlara yansıyan Belgrad Ormanları’nda piknik yapanlardan tutunda yaşlılar oturuyor diye bankları sökmek zorunda kalan belediyeler haberlerine kadar evde kal kuralına uymayanların görüntülerini izledik. Lokanta ve AVM’lerin açık olduğu Türkiye’nin sokağa çıkma yasağıyla ilgili ne adım atacağı merak ediliyor.

Ölümleri düşük seyreden Almanya bile sokağa çıkma yasağını tartışıyor ve keskin bir önlem olarak bunun alınması gereken bir karar olduğu düşünülüyor. Çünkü bu virüsün şakası yok ve eviniz dışında her yerde size bulaşma riski var!

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.