Sağlık Haberleri

Türkiye’de pik noktası ne zaman görülecek? Sağlık Bakanı beklentiyi açıkladı

Bugün Bilim Kurulu Toplantısı sonrası kameraların karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın neler söyleyeceği merakla bekleniyordu. Bilim Kurulu'nun yeni tedbir alıp almadığı merak ediliyordu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarında en önemli nokta pik noktasıyla ilgili söyledikleriydi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye’de vaka sayılarındaki azalışa dikkat çekerek burda Filyasyon uygulayan ekiplerle ilgili konuşmasının başlarında oldukça detaylı bilgi verdi. Filyasyon ekiplerinin bir doktor, bir sağlık memuru ve bir sağlık çalışanından oluştuğunu söyleyen Sağlık Bakanı Koca, bu nokta aile hekimlerinin görev aldığını ve Türkiye’de 4 bin 200 Filyasyon ekibi olduğunu açıkladı. Bir vaka çıktığı zaman onun evinden iş yerine kadar temas ettiği tüm kişiler tespit edilerek gözetim altına alınarak Filyasyon ekibi tarafından takip ediliyor. Bu takiplerin Türkiye’de vakaların tespit edilmesi ve temas çevresinin kontrol alınmasında büyük faydası olduğunu söyledi.

Türkiye’de son verilerin umut verici olduğunu söyleyen Fahrettin Koca, evde kalmaya devam edersek ve yeni bir dalgalanma olmaması halinde, Türkiye’nin bir iki hafta içinde pik noktasına ulaşarak, bundan sonra yatay bir seyre dönebileceğini söyledi. Dışarı çıkılması ve kuralların ihlal edilmesi durumunda, Amerika, İtalya, İspanya gibi olacağımızı söyleyen Fahrettin Koca, tedbirlerin sıkı şekilde uygulanmaya devam etmesini istedi.

Türkiye’nin Çin’den aldığı ilaçlarla daha yoğun bakımına düşmeden hastalara verilerek entübe süresini geciktirmeyi başardığını söyleyen Sağlık Bakanı, bu konuda belli üniversitelerde belli akademisyenlerin bununla ilgili kaynaklar oluşturduğunu ve bunu dünya ile paylaşacaklarını söyledi. Türkiye’nin virüsle mücadelede tıbbi olarak başarılı olduğunu söyleyen Fahrettin Koca, diğer ülkelere göre Türkiye’deki ölüm sayılarına bakıldığında bunun daha iyi anlaşılacağını söyledi.

Süleyman Soylu ile aralarında bir sorun olup olmadığı sorusuna cevap veren Fahrettin Koca, “Türkiye’nin salgınla mücadeleye odaklanması gereken bir dönemde biz 1 milyon 100 bin kişilik sağlık ordusuyla sadece bu konuya odaklandık ve odaklanacağız. Bunun dışında bizim bir gündemimiz yok. Kabine arkadaşlarımızın tamamıyla bu mücadeleyi veriyoruz.” dedi.

Maskelerin halka henüz ulaşmadığının sorulması üzerine Bakan Koca, Perşembe günü itibariyle 39 Milyon maskenin halka ulaştırılacağı ve cep telefonlarına gelen mesajlarla eczanelerden alabileceklerini söyledi.

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı