Kamu Haberleri

Türkiye’de Korona Virüsle ilgili son haberler: Vaka sayısı 670 Ölü Sayısı 9

Türkiye’de Korona Virüs vakalarında artış sürüyor. Vaka sayısına paralel olarak ölümlerinde arttığı görülürken, devletin en üst kademesinden mecbur olmadıkça sokağa çıkmayın uyarıları gelmeye devam ediyor. Ve toplumun 2’ye bölündüğü konu: Sokağa çıkma yasağı ilan edilsin mi edilmesin mi?

Dün gece Sağlık Bakanı Fahrettin Koca korona virüsle ilgili yeni verileri paylaştı. Son 24 saatte korona virüs vakasıyla ilgili yapılan toplam testin 3656 adet olduğunu ve 311 testin pozitif çıktığını belirten Sağlık Bakanı, Türkiye’deki vaka sayısının 670’e yükseldiğini söyledi.

Sayıya paralel olarak ölümlerde de yaşanan artış bir günde 5 kişi artarak 9 kişiye ulaştı. Normalde 1-2 kişi artmasına alıştığımız ölü sayısındaki 5 kişilik artışın özellikle direnci zayıf ve yaşlı hastalarda olduğunu açıklayan Fahrettin Koca, yaşlılar için evde kalın uyarısını yenilerken, mücadele sıfır esneklik kuralını hatırlattığı açıklamasıyla Türkiye’deki son durumu açıkladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN SES KAYDI

Dün gece bir ses kaydı yayınlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu dönemde sosyal mesafenin elden geldiğince arttırılmasını ve zorunlu olmadıkça kesinlikle dışarı çıkılmamasını istedi. Erdoğan konuşmasında bu virüsün en çok yaşlılara ve kronik hastalara zarar verdiğine ve ölümcül olduğuna vurgu yaparak bu 2 risk grubuyla ilgili çok dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Günümüzde internet teknolojisiyle bir çok işin halledilebileceğini ve yakınlarla görüşmelerde de bunun kullanılabileceğini hatırlatan Erdoğan’ın ses kaydı, 65 yaşın üstündekilerin telefonlarına 3 operatör tarafından aranarak dinletiliyor.

YURT DIŞINDAKİ TÜRKLER GETİRİLECEK

Cumhurbaşkanlığı yurt dışında yaşayan Türklerle ilgili de harekete geçti. Cumhurbaşkanlığı İletişim Dairesi Başkanı Fahrettin Altun, yurt dışında olup Türkiye’ye dönmek isteyen vatandaşların bugün saat 5’e kadar konsolosluklara başvurmalarını istedi. 14 gün karantina altında kalmayı kabul eden vatandaşların Türk Hava Yolları’na ait uçaklarla bulundukları ülkelerden getirileceklerini açıklayan Fahrettin Altun, nakillerin ne zaman yapılacağını belirtmedi.

İrlanda’da bir grup Türk üniversite öğrencisinin uçağı kaçırarak mahsur kaldığı ve Türk Devleti’nden yardım beklediği haberleri dün ekranlara yansımıştı. Nakil kapsamında bu öğrencilerinde yurda getirilmesi bekleniyor.

 

Reha Akyürek

Bilgi Üniverstesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiridim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı