Kamu Haberleri

Türkiye’de Korona Virüsle ilgili son durum! Vaka sayısı kaça çıktı?

Tüm dünyada Korona Virüs kabusu yaşanırken Türkiye'de bu kapsamda alınan erken tedbirler kapsamında dünyaya göre daha az ve kontrol altında vaka sayısıyla şu ana kadar başarılı bir sınav veriyor. Bu kapsamda dün kameralar karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de Korona Virüs vakasının 5'e çıktığını belirtti. 

Türkiye’de ilk tespit edilen vakanın çevresindeki kişilerden olduğu açıklanan diğer 4 kişinin zaten gözetim altında olan kişiler olduğu açıklandı. Ailesinden 3 kişinin virüse yakalandığını açıklayan Sağlık Bakanı Koca, virüse karşı yeni tedbirler alındığını açıkladı. 9 Avrupa ülkesine daha seyahat yasağı getirilirken, Türkiye genelinde tüm cezaevlerinde görüşlerin ertelendiğini açıkladı.

Bilim Kurulu toplantısı sonrası kameralar karşısına geçen 3 bakan Türkiye’nin diğer ülkelere göre daha avantajlı bir durumda olduğunu ifade ederek, halktan tedirgin olmaması ama tedbirli olması istendi.

Yeni alınacak tedbirler kapsamında hastanelere mesai saatleri içerisinde ziyaretçi kısıtlaması getirilmesine karar verildi. Ayrıca 184 Korona hattı kurulduğunu ve kendisinde semptomlar görülenlerin bu hattı arayarak, bilgi alabileceği belirtildi. Hastaneye başvurmadan önce bu hattın aranmasında fayda olduğu belirtilerek, kamu görevlisi olup kronik bir hastalığı olanlarında izin almalarının kolaylaştırıldığı açıklandı.

Kamuda çalışanlara artık yurt dışına çıkmanın yasak olduğunu, yurt dışından dönen kamu çalışanları içinse herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurmadan 14 gün izinli olma kolaylığı getirildi. Yurt dışına gidip dönen bir kamu görevlisi 14 gün kendini izole ederek topluma karışmayacak.

Avrupa’da artan sayılara dikkat çekilerek, buralarda yaşayan Türk vatandaşların Türkiye’ye dönme konusunda ısrarcı olduklarının ama şu an insan trafiğinin virüsün yayılmasında çok etkili olduğu belirtilerek, bu vatandaşlardan bulundukları ülkelerde kendilerini izole etmeleri istendi.

Cezaevlerinde de korona virüsle ilgili bir dizi tedbir alındı. Cezaevlerine 2. bir emre kadar ziyaretçi yasağı getirildi. Ayrıca cezaevinde bulunup iş yurtları kapsamında dışarı gidip gelen hükümlülerin diğer hükümlülerden ayrılacağı ve kuruma girenlerin hepsinin ateşinin ölçülüp öyle içeri alınacağı açıklandı.

Türkiye’de bulunan 5 vakanın son durumunun nasıl olduğu sorularıyla ilgili olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şu açıklamayı yaptı: “Vakalarımız şu anda karantinada. Biliyorsunuz bu virüsle ilgili somut bir tedavi yöntemi yok. Vakaların genel durumu iyi fakat 2 vakada solunum sıkıntısı olduğunu belirtmek istiyorum.” dedi.

 

Reha Akyürek

Bilgi Üniverstesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiridim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı