Sağlık Haberleri

Türkiye’de korona ne zaman inişe geçecek? Hayatın normale dönüşü Mayıs sonunda olacak mı?

Türkiye'de pik noktasının ne zaman görüleceği, platonun ne zaman oluşacağı ve virüsün ne zaman düşüşe geçeceğiyle ilgili olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamaları sonrası sahadan alınan bilgilerde Bakan Fahrettin Koca'yla aynı yönd

Türkiye’de pik noktasının ne zaman görüleceği, platonun ne zaman oluşacağı ve virüsün ne zaman düşüşe geçeceğiyle ilgili olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamaları sonrası sahadan alınan bilgilerde Bakan Fahrettin Koca’yla aynı yönde. İstanbul’da en çok korona virüs vakalarını kabul eden Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Gönen, hastanelerindeki hasta sayısının stabilleştiğini ve bir plato görmeye başladıklarını söyledi.

Türkiye’de ilk korona virüs vakalarının görülmesinden sonra İstanbul’da başvuruların en yoğun yapıldığı hastanelerden biri olan Cerrahpaşa TIp Fakültesi’nde 17 servis pandemi servisine çevrilmiş durumda. 60 yoğun bakım yatağı olan hastanede virüsün hızlı yayıldığı dönemlerde 220 Covid-19 hastasının yattığı ve poliniklere çok ciddi müracaatlar olduğunu söyleyen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Gönen, şimdiki son sayılara göre yoğun bakım ve normal serviste yatanların sayısının toplam 160 kişi olduğunu açıkladı.

Çin’den gelen ilacın yoğun bakımdan önceki süreçlerde ilk başlarda kullanılmasının yoğun bakıma geçiş sürecini uzatarak doktorların elini rahatlattığını söyleyen Gönen, son bir aylık sürede hastaneye 44 bin 675 hastanın müracaat ettiğini ve bunlardan 2 bin 100 kişinin korona virüs testinin pozitif çıktığını açıkladı.

Son günlerde hasta sayısının stabilleştiğini ve plato oluştuğunu kendilerinin de gözlemlediğini söyleyen Sait Gönen, platoyla ilgili net konuşmak için önümüzdeki bir iki haftayı görmek gerektiğini söyledi. İlk başlarda virüsün Türkiye’de dik bir grafik çizdiğine dikkat çeken Dekan Gönen, şimdi grafiğin yataylaşmaya ve plato çizme eğiliminde olduğunu, platodan sonra düşüş sürecinin başlayacağını ve bunun da 2 ay belki de 3 ay gibi bir sürede biticeğini ifade ederek, hastaneleri özelinde platonun oluşmaya başladığını ifade ederek, “Bakanlık daha büyük resmi görüyor ve onların ellerinde çok daha fazla veri var. Ama bizimde gördüğümüz platonun oluşmaya başlayacağı yönünde..

Hastanelerinde çalışan doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık çalışanları için de zorlu bir süreç olduğunu ifade eden Gönen, içlerinde temizlik personeli de dahil olmak üzere 40 kişinin hastalandığını ve tedavi gördüğünü ifade ederek, bu süreçte izolasyon ve filyasyonun çok önemli olduğunu ifade ederek, merkezi yönetimin izolasyonla ilgili ciddi kararlar aldığını ifade etti.

Filyasyon yöntemiyle bir dedektif gibi hastanın 2 hafta içinde temasta bulunduğu insanların tespit edilerek testlerinin yapılması anlamına geldiğini belirten Dekan Gönen, bu süreçlerin hızla yürütüldüğünü ve başarının altındaki en büyük etkenlerden birinin bu olduğunu söyledi.

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı