Gündem Haberleri

Türkiye’de ilk korona virüs vakası görüldü

Dün gündüz bir basın toplantısı düzenleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamaları herkesi tedirgin etmişti. Fahrettin Koca’nın “Türkiye’de tanı konulmamış virüslü hasta olabilir, çünkü yurt dışına çok gidip gelen vatandaşımız var. “ şeklinde açıklaması sonrası bir tedirginlik oluşmuş ve Sağlık Bakanı “Ben bunu insanları bir şeylere alıştırmak için söylemiyorum. Korona Virüs ülkemizin tüm komşularında görüldü. Biz ne kadar engellemeye çalışsakta bu virüs ülkemize gelecek” demişti.

Gece 12 sularında haber merkezlerine gelen bir duyuruyla 12:30’da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bir basın açıklaması yapacağı duyuruldu. Tüm haber kanallarının son dakika olarak verdiği basın toplantısı 12:50’de 20 dakika gecikmeli olarak başladı.

ÜZÜCÜ AMA KORKUTUCU DEĞİL

Sağlık Bakanı konuşmasına gündüz söylediklerini hatırlatarak başladı. Türkiye’de vakanın görülebileceğini söylediklerini belirten Bakan Koca, “Şimdi size üzücü ama korkutucu olmayan bir haber vereceğim. Türkiye’de akşam saatlerinde hastaneye başvuran bir erkek hastada yapılan testlerde Korona Virüs sonucu pozitif çıktı ve hastada Korona Virüs olduğu tespit edildi. Avrupa Teması olan hastamız karantina altına alındı. Ailesi ve yakın çevresi de gözetim altında tutuluyor.” Şeklinde son dakika açıklaması yaptı.

Hasta mahremiyeti nedeniyle hastanın hangi ilde, hangi hastanede olduğunu açıklayamayacaklarını söyleyen Sağlık Bakanı Koca, bu vakayla ilgili gerekli bilgilerin Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirileceğini söyledi.

ÖZELLİKLE YURT DIŞINDAN GELEN VATANDAŞLARA SESLENDİ

“Virüs küresel,mücadele ulusal” diyen Sağlık Bakanı Koca, bilgilere göre tanı konulan hastanın virüsünün erken teşhis edildiğini belirterek, özellikle yurt dışından gelen vatandaşlara seslenerek 14 günlük karantina kuralına uymalarını ve toplu alanlara katılmamalarını istedi.

Tüm vatandaşların özellikle elleri sabunlamayla ilgili kurallara uymasını isteyen Sağlık Bakanı Koca, tedirgin olmaya gerek olmadığı, karantina altında olan bir tek vakanın salgın anlamına gelmediğini söyledi.

BUGÜN BİLİM KURULU TOPLANIYOR

Sağlık Bakanlığı önlem olarak sınır bölgelerinde çalışan tüm sağlık çalışanlarının izinlerini kaldırdı. Bugün 13:30’da Korona Virüs Bilim Kurulu toplanacak ve virüsle ilgili değerlendirmeler yapılacak. Saat 16:30’da Bilim Kurulu’nun aldığı kararlar bir basın toplantısıyla açıklanarak halka duyurulacak.

 

Kerem Dinç

1990 yılında İstanbul’un Kadıköy ilçesinde doğdu. 2008 yılından itibaren ekonomi ile ilgilenmektedir.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı