Taşeron Haber

Türkiye’de hayat ne zaman normale döner? Bilim Kurulu Üyesi açıkladı

Türkiye’de hayat ne zaman normale döner? Bilim Kurulu Üyesi açıkladı
16 Nisan 2020 - 21:49

Ekranlarda sık sık gördüğümüz ve görüşlerine güvenilen Bilim Kurulu Üyeleri’nden Prof. Dr. Ateş Kara, “Türkiye’de hayat ne zaman normale döner?” sorusunu cevaplandırdı. Ateş Kara’nın görüşü kurallara sıkı sıkı uyulması halinde Mayıs sonu gibi virüsün Türkiye’de normale döneceği yönünde.

Gündelik yaşamın ne zaman normale döneceğini merak eden insanlar, Bilim Kurulu’ndan gelecek açıklamalara odaklandılar. Prof. Dr Ateş Kara çıktığı NTV yayınında merak edilen soruları teker teker cevaplandırdı.

En çok sorulan sorulardan biri hastalanan bir kişinin tedavi olduktan sonra bağışıklık kazanıp kazanmadığı sorusu. Ateş Kara bu konuda şimdiye kadar görüldüğü kadarıyla virüse yakalanan kişinin ikinci kez virüse yakalanmadığı bir vakanın görülmediğini ifade ederek, virüse karşı biraz bağışıklık kazanıldığını ve bunun ne kadar süre etkili olacağının bilinmediğini söyledi.

Klimalı ortamlarda çalışan vatandaşlar “Klimadan virüs bulaşır mı?” sorusu üzerine Ateş Kara, klimanın filtresinin düzenli temizlenmesi gerektiğine dikkat çekerek, eğer bu işlem yapılmıyorsa klimaların enfeksiyon açısından risk yaratacak bir konumda olduğunu söyledi.

Ve en çok sorulan soru tartışmasız “Türkiye’de hayat ne zaman normale döner?” sorusu oldu. Ateş Kara bu soruyu cevaplamak için erken olduğunu ifade ederek, bugün gelecek rakamları gördükten sonra daha net konuşacağını söylerek Mayıs sonu Haziran başı için Türkiye’nin normal hayata dönebileceğini söyledi.

Yine bir başka soru aşının bulunamaması halinde ne olacağı yönündeydi. İnsanlar dünyada aşı bulunmazsa korona virüs bir gün hepimize bulaşacak ve virüsle savaşta kazananlar hayatta kalacak, kaybedenler ölecek mi? minvalinde bir soru sordular. Prof. Dr. Ateş Kara bu soruya şu cevabı verdi: Aşıyla ilgili beklentimiz 2021 yılının başında uygulamaya geçmesi yönünde. Güzel gelişmeler güzel sonuçlar var fakat sıtma aşısının da 32 senede bulunduğunu unutmamalıyız.

Ateş Kara yeni bir ayrıntıya dikkat çekerek şişmanlarda virüsün daha etkili olduğunun tespit edildiğini, bir de sigara içenler için riskin kat be kat arttığı yönünde bir tespitleri olduğunu söyledi.

 

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.