Sağlık Haberleri

Türkiye için önümüzdeki 5 gün kritik! Bilim Kurulu Üyesi açıkladı

Bilim Kurulu Üyesi Mehmet Ceyhan yaptığı açıklamada Türkiye için önümüzdeki 5 günün kritik olduğunu ifade ederek, bu 5 günde pik noktasının görülebileceğini söyledi.

Herkesin evinde oturup kurallara uyması halinde Güney Kore’de olduğu gibi Türkiye’nin de 2 ayda bu işin üstesinden gelebileceğini söyleyen Ceyhan, yazın virüs biter mi sorusunu da cevapladı.

Korona virüsle yatıp korona virüsle kalkıyoruz. Sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın gündemi böyle. Hal böyle olunca da pür dikkat yetkililerin açıklamalarını dinliyoruz. Türkiye’de herkesin aklında 2 soru var. Birincisi virüsün ne zaman pik noktası denilen tepe noktasına ulaşacağı, diğeri de Türkiye’de virüsün ne zaman sona ereceği?

ÖNÜMÜZDEKİ 5 GÜN KRİTİK

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, bu konularda önemli açıklamalar yaptı. Aynı zamanda Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı olan Ceyhan, önümüzdeki 5 güne dikkat çekerek, “ Bu 5 günde virüsün pik noktasını görebiliriz. Eğer herkes kurallara uyarsa ve evinde kalırsa virüs buradan geriye döner.” Dedi.

KONTROLDEN ÇIKARSA NÜFUSUN YARISINA BULAŞABİLİR

Vatandaşın son kurallarla birlikte yasaklara daha da uyduğunu söyleyen Ceyhan, vatandaşın kendini sokağa atması halinde virüsün yayılımının kontrolden çıkacağını ve Türkiye’nin nüfusunun yarısının virüse yakalanabileceğini belirterek bunun da beraberinde çok zor günleri getireceğini söyledi.

Virüslerin temel mantığında bulaşın olması için insanın olması gerektiğine dikkat çeken Mehmet Ceyhan, “Eğer virüs bulaşacak insan bulamazsa kaybolur. Virüsler sadece canlı hücrelerde yaşayabilir.” Dedi.

GÜNEY KORE ÖRNEĞİNE DİKKAT ÇEKTİ

Sokağa çıkma yasağına gerek kalmadan herkesin kurallara uyması halinde virüsün üstesinden gelinebileceğini ve Türkiye’de 2 ay sonra hayatın normale dönebileceğini söyleyen Mehmet Ceyhan, dünyada Güney Kore örneğini hatırlattı. Güney Kore’nin yaptığı çok sayıda test ve insanlarının disiplinli bir şekilde kurallara uyması sonucu 2 ayda virüsle baş edebildiğini söyleyen Ceyhan, işine gitmek zorunda olan insanlar dışında keyfi olarak sokağa çıkan insanların bu işi zorlaştırdığını söyledi.

HAZİRAN TEMMUZ GİBİ SALGIN BİTER Mİ?

“İnsanlarımızın bilinçlenmesi şart. Yoksa ufuk karanlık” diyen Bilim Kurulu üyesi Ceyhan, yaz gelince virüsün biteceği iddialarının da doğru bulmadığını, eğer bunun olursa şansımıza olacağını belirterek, hava sıcaklığının virüsü bitireceğine dair kesin bir kanıt olmadığını ifade ederek, Haziran Temmuz gibi virüsün mutasyona uğrayarak bulaşma özelliğinin kalkabileceğini ama bunların tamamen tahminler

 

Kerem Dinç

1990 yılında İstanbul’un Kadıköy ilçesinde doğdu. 2008 yılından itibaren ekonomi ile ilgilenmektedir.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı