Taşeron Haber

Türkiye için 12 Nisan kritik tarih!

Türkiye için 12 Nisan kritik tarih!
10 Nisan 2020 - 23:30

Eğer 12 Nisan’da beklenilen sonuçlar sayılara yansımazsa sokağa çıkma yasağı da dahil daha sert tedbirlerin alınarak virüsün kontrol altına alınmaya çalışılacağı belirtiliyor.

Ölü Sayısı’nın bine dayandığı ve günlük ölümlerin 100’e çıkmak olduğu Türkiye’de günlük test sayısı 30 bine dayanırken vaka sayılarınında 4 binin üstüne çıkması dikkat çekiyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün de yakından takip ettiği Türkiye’deki verileri kontrol altına almaya çalışan Hükümetin 12 Nisan’ı beklediği belirtiliyor. Geçtiğimiz günlerde alınan ağır yasakların 12 Nisan’dan sonra sayılara yansıyacağını ifade eden Sağlık Bakanlığı yetkilileri, buradaki sayılarda nasıl bir değişim olacağının takip edileceğini ve kararların buna göre alınacağını ifade etti.

Anadolu’daki illerin de takip altına alındığı bu süreçte genelde İstanbul’dan Anadolu’ya yayılan vakaların durumlarındaki son sayılar alınarak üzerinde değerlendirmeler yapılacak ve buna göre sokağa çıkma yasağı da dahil daha sert tedbirlere başvurulma ihtimali var.

Hürriyet Gazetesi’nden Nuray Babacan’ın yaptığı habere göre; beklenilen geri çekilme görülmezse başta Büyükşehirler olmak üzere daha sıkı tedbirlerin uygulamaya alınacağı ifade ediliyor.

Küçük illerdeki sayılara bakılacağı ve bunun çok önemli olduğunu söyleyen İstanbul’dan gidenlerle bu şehirlere taşınan virüsle ilgili son sayılara bakılarak, bu illerde virüsün kontrol altına alınıp alınmadığı, yayılma olup olmadığı dikkatle tespit edilecek.

İstanbul’dan gidip Anadolu’ya bulaşan virüsün kuluçka süresi de hesaplanarak yapılan tahminler doğrultusunda, bu illerde beklenen düşüşün olup olmadığına bakılacak. Eğer illerde beklenilen oranlarda düşüşler varsa bu olumlu bir veri olarak açıklanacak. Ama küçük illerde virüs vakalarında artışlar varsa yeni tedbirlere başvurulacak.

Hükümetin olumsuz senaryoya karşı nasıl tedbirler alınacağına dair çalışmalar yürüttüğü bilgisinin olduğu Nuray Babacan’ın haberinde, kamuda esnek çalışma sisteminin tamamen sonlandırılmasından şehirlere karantina uygulanmasına kadar bir çok seçeneğin masada olduğu bilgisi var.

Gıda,  enerji ve sağlık sektörleri dışında genel bir sokağa çıkma yasağının da getirilebileceği veya her ile özel bir izolasyon şeklinin belirlenebileceği konuşuluyor. Doğu da vakaların Türkiye geneline göre oldukça az olduğu biliniyor. Buralardaki illerde bu sert tedbirlerin uygulanmasına gerek kalmayacağı durumu da ortaya çıkabilir.

Hükümetin son yaptığı tespitlere göre, 20-35 arasındaki hizmet sektöründe çalışan fakat şu an izinli olan kişilerin sürekli dışarıda olduğu ve gruplar halinde organizasyonlar yaptığı yönünde bir bilgi var. Virüsün yayılmasında risk olarak görülen bu durumun yanı sıra, grupların görüldüğü yerlere polis müdahalesinden, maskesiz olanlara ceza verilmesine kadar bir çok uygulamanın gelebileceği belirtiliyor.

 

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.