Gündem Haberleri

Türkiye geneli 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı geldi 31 şehre giriş çıkış yasaklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu akşam Bilim Kurulu'nun toplantısının ardından kendisine sunulan tavsiye kararlarıyla ilgili alınan kararları yaptığı bir basın toplantısıyla açıkladı.

Özellikle Türkiye’nin en zayıf noktasının genç nüfus olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu anlamda ülke genelinde 20 yaşın altındaki gençlerin sokağa çıkması yasaklandı.

Alınan 20 yaş altına sokağa çıkma yasağının bu gece 24:00’ten itibaren yürürlüğe gireceğini ifade etti. Öte yandan alınan diğer bir tedbirle 30 Büyükşehir ve akciğer rahatsızlıklarının çok görüldüğü Zonguldak ili de dahil bu şehirlere giriş çıkış yasağı getirildi.

31 ile getirilen şehirler arası trafiği durdurmak adına atılan adımla şehirler arası otobüslerden sonra özel araçlarla seyahatte kısıtlandı. Bu gece 24:00’ten itibaren yük taşımacılığı yapan araçlar hariç diğer tüm araçların giriş ve çıkışı yasaklandı. Sadece ilaç, gıda ve temizlik eşyası taşıyan ilaçlara izin verilecek.

Pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu bulunduğu alanlarda maske takma zorunluluğu getiriliyor. Son günlerde marketlerde ve pazar yerlerinde insanların yoğun olması sebebiyle bu tarz bir tedbirin getirilmesi isteniyordu. İş yerlerinin de böyle bir yasak getirildiği bildiriliyor.

Gönüllü izolasyona uyulmaması nedeniyle bu kararların alındığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu gün korkuyla izlediğimiz diğer ülkeler gibi olmak istemiyorsak bu kurallara riayet etmeliyiz. Yoksa diğer ülkeler gibi olmamız kaçınılmazdır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun isminin Ok Meydanı Şehir Hastanesi’ne verileceğini de açıklayarak canla başla çalışan sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Covid-19’la verilen mücadelenin topyekün verilmesi gerektiğini ifade ederek, gençlerle ilgili alınan sokağa çıkma yasağı kararının bir zorunluluk olduğunu ifade ederek “65 yaş üstünü koruduğumuz kadar virüs bir şey yapmıyor diye gençlerimizi  göz ardı edemeyiz, onları da korumamız gerekiyor.” dedi.

Özellikle gençlerin virüse yakalandığında hiç bir semptom olmadan hastalığı atlattıkları fakat süper bulaştırıcı olabilecekleri ifade edilmişti. Bu nedenle sokakta virüsü kapan gençlerin evlerine gittiğinde hane halkına virüsü bulaştırma ihtimali büyük bir risk olarak görülüyordu. İstanbul’da bir kişinin 16 kişiye bulaştırdığı göz önüne alındığında gençlerin sokakta olmasının ne denli büyük bir risk olduğu daha iyi anlaşılıyor oldu.

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı