Dünya Haberleri

Trump’un korona tedavisinde önerdiği yöntem şok etti: Dezenfektanı..

ABD Başkanı Donald Trump doktorculuk oynamaya devam ediyor. Daha önceki basın toplantılarında bir ilacın ismini veren ve bu ilacı kullanabilirsiniz diyerek tepkileri üzerine çeken Donald Trump, bugünkü basın toplantısında da "Dezenfektan vücuda enjekte edilerek içimiz temizlenebilir." şeklinde bir iddia ortaya atarak şok etti.

ABD Başkanı Donald Trump doktorculuk oynamaya devam ediyor. Daha önceki basın toplantılarında bir ilacın ismini veren ve bu ilacı kullanabilirsiniz diyerek tepkileri üzerine çeken Donald Trump, bugünkü basın toplantısında da “Dezenfektan vücuda enjekte edilerek içimiz temizlenebilir.” şeklinde bir iddia ortaya atarak şok etti.

Trump’un daha önce ismini verdiği ilacı Amerika’da bazı hastanelerin tedavi de kullandığı bazı hastanelerinde ölümcül sonuçları olabileceği nedeniyle doktorlar onay vermediği için kullanmadığı ortaya çıktı. Özellikle kalpla ilgili sıkıntısı olanlarda bu ilacın ölüme kadar giden bir sürece yol açtığı sağlıkçılar tarafından açıklandı.

Bugünkü basın toplantısında korona virüs sıcak ve nemli ortamlarda ışığında etkisiyle hem hava da hemde yüzeylerde etkisini kaybettiğini ve bulaşma riskinin düştüğünü gösteren bir sunum yapıldı. ABD İç Güvenlik Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Müşaviri William Byran yapılan sunumda sıcaklık ve nemin artırılması halinde bunun virüsün aleyhine işlediğini gördüklerini ifade etti. Virüsün soğuk ve kuru ortamlarda daha çok yaşadığı belirlendi.

Bu sunum üzerine konuşan Donald Trump doktorlara dönerek, Ultraviyole yada daha güçlü bir ışının vücuda verilerek çözüm bulunup bulunamayacağını yada vücuda dezenfektan enjekte edip edilemeyeceğini sordu. “Biliyorsunuz virüs akciğere kadar iniyor. Belki dezenfektan içimizde bir temizlik yapabilir. Buna bir bakmak lazım.” demesi herkesi şaşırttı.

Bunun üzerine Trump’tan virüs ile mücadeleye ilişkin ilginç bir öneri geldi. Trump, “Ultraviyole ya da çok güçlü bir ışını vücuda aldığımızı düşünelim. Bu deri yoluyla ya da başka bir yolla olabilir. Bunu test edebilirsiniz. Pek dezenfektanları vücuda enjekte edeceğimiz bir yol var mıdır? Belki de içimizde bir çeşit temizlik yapabiliriz. Biliyorsunuz, virüs ciğerlere iniyor. Buna bir bakmak ilginç olabilir” dedi.

Byran Turmp’un bu önerisinin pek mümkün olmadığını söylerken, Covid-19’la mücadelenin başındaki isim Deborah Birx’de Trump’un kendisine dönerek “Doktor değilim sonuçta ama Işık ve sıcağın tedavide kullanılıp kullanılmayacağına bir bakmalısınız.” demesi üzerine “Bunun tedavi de kullanılabileceği düşünmüyorum.” cevabı verdi.

Ülkede yaz başlarında durumun iyiye gidebileceğini söyleyen ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ülkede test sayısının 5 milyona yaklaştığına dikkat çekerek, eyaletlerin kısıtlamaları Beyaz Saray’ın öngördüğü şekilde yavaş yavaş açmalarını, bir anda herşeyi eski döndürmemelerini istedi.

 

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı