Taşeron Haber

Trump’dan maske takmak yerine başka bir alternatif!

Trump’dan maske takmak yerine başka bir alternatif!
03 Nisan 2020 - 9:19

Amerika Başkanı Donald Trump, dün virüsle mücadele gücüyle birlikte günlük toplantısını yaptıktan sonra basının karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. Amerika’daki maske sıkıntısından mıdır bilinmez ama Trump maske yerine atkı gibi şal gibi daha kalın şeylerle ağzın örtülebileceğini ve bunun daha güvenli olduğunu söyledi. Ayrıca kendisine 2. testi de yaptırdığını belirten Trump, yurt dışında hastalığın görülmediği yerlerdeki sağlıkçıları Amerika’ya davet ederek başvuru için bir adres verdi.

Donald Trump, ülkede vaka sayısının 250 bine, ölümlerinde 6 bini geçmesiyle ilgili bir değerlendirme yapmaktan kaçındı. Daha çok tedbirlere ilişkin konuşan Trump, önceki fikirlerinin aksine yakında herkesin maske takmasıyla ilgili bir yasak gelebileceğini söyledi.

Sağlık Bakanı’da maske takmanın önemli olduğunu ama maske takan insanlarında beni virüsten koruyacak diye rahat davranmamaları gerektiğini ifade ederek, herkesin sosyal mesafeyi korumaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

Trump New York’ta işlerin kötüye gittiğini ifade ederek, Merkez Hükümetin elinden geleni yapmaya çalıştığını, eyalet Valileri’nin de bu tür durumlar için önlem almış olmaları gerektiğini ifade ederek, “Salgının görülmediği yerdeki sağlıkçılar New York Belediyesi’nin sitesinden bilgilerini göndererek, bizimle iletişim kurabilirler.” dedi.

Amerika’da günde 100 bin test yapıldığını söyleyen Trump, kendisinin de testin ne kadar hızlı yapıldığını merak ettiğini için 2. bir test yaptırdığını, 1 dakikada alınan numunenin 15 dakikada sonucunun çıktığını ve negatif sonuç çıktığını söyleyen Trump, hızlı tanı kitleri sayesinde testlerin çok daha hızlı yapıldığını söyledi.

Önümüzdeki 4 haftanın Amerika için kritik olduğunu söyleyen Trump, maske takmak ve diğer konularla ilgili kararların yer aldığı bir klavuzun hazırlandığı ve yakın zamanda açıklanacağını söyledi.

Bakım evlerinin durumuyla ilgili de konuşan Trump, en riskli yerlerden olan bakım evlerine zaruri olan tıbbi çalışanlar dışında başka çalışanların girişine izin verilmeyerek koruma altına alınacağını ifade ederek, bir grup yaşlıya hep aynı kişinin bakması gibi bir yöntem benimsediklerini söyledi.

Rusya ile yapılan anlaşmayla ilgili de , “Rusya Güzel bir teklif yaptı, bizde kabul ettik.” diyen Trump bu konuda detaylara inmemeyi tercih etti.

245 bin vakanın olduğu Amerika’da Sağlık Bakanlığı 100 bin ile 240 bin arasında bir ölüm bekliyor.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.