Taşeron Haber

Trump: Ölü sayısını 100 binin altında tutmaya çalışacağız

Trump: Ölü sayısını 100 binin altında tutmaya çalışacağız
10 Nisan 2020 - 23:27

Bu hafta yaşanan yüksek ölüm rakamlarının acı verici olduğunu söyleyen Trump, 100 ile 200 bin arasında insanın öleceği söylemini, “Ölü sayısını 100 binin altında tutmayı başarmak istiyoruz.” Olarak değiştirdi. Amerika’da ventilatör sıkıntısı olmadığına da vurgu yapan Trump, başka ülkelere bu konuda yardım edebileceklerini de söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, konuşmasının başında açıklanan son rakamları değerlendirdi. Ölümlerin en çok olduğu New York’ta vaka sayısında düşüşler yaşanmaya başladığını söyleyen Trump, vakaların çoğunun hastanelik olmadığını ve bu yüzden sağlık sisteminin bu hastaları tedavi etmekte yeterli olduğunu ifade ederek, tıbbi kıyafet ve koruyucu ekipman konusunda da bu hafta 49 uçaklık bir malzemenin de Amerika’ya geleceğini söyledi.

Amerika’da hali hazırda 16 tedavi çalışmasının olduğunu ifade eden Trump, bu tedavilerin test aşamasında olduğunu söyledi. 26 tedavinin de planlama yada klinik deneyler aşamasında olduğuna vurgu çekerek, virüsle mücadele de en önde savaşan sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

“Yakın zamanda ülkemizdeki çarklar yine dönecek.” Diye umut veren Trump’un son günlerdeki Amerika’da büyük bir resesyon olacağı ve bunun Kasım ayındaki seçimlerde Trump’u zora sokacağı, hatta başkanlığı kaybettireceği iddiaları üzerine ekonomik söylemlerini daha umutvari hale çevirdiği görülüyor. Amerikan Halkı’nın tarihin en asil sayfalarını yazdığın söyleyen Trump,  İngiltere Başbakanı Johnson’un yoğun bakımdan çıkmasından dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti.

Amerika’da yapılan test sayılarına da dikkat çeken Trump, şimdiye kadar 2 milyondan fazla test yapıldığını ve bu sayısının yakın zamanda 3 milyona çıkacağını ifade ederek, 325 milyonluk bir ülkenin tamamına test yapılamayacağını söyledi.

Vatandaşların yaşadığı ekonomik zorlukların farkında olduklarını söyleyen Trump, öğrencilere yönelik müjdeli bir haber açıkladı. Amerika’da Öğrenim Kredileri geri ödemeleri 6 ay boyunca ertelendi.

Amerika’daki vakaların solunum cihazına gelecek aşamaya çok gelmediğini ifade eden Trump, ventilatör konusunda bir sıkıntıları olmadığını ve diğer ülkelere bu konuda yardım edebileceklerini açıkladı. Ülkedeki ölü sayısının tahminlerin altında tutarak, 100 binin aşağısına çekmeyi hedeflediklerini söyleyen Başkan Trump, New York’ta vaka sayılarının artış hızında düşüşler olmaya başladığına dikkat çekti.

 

 

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.