Taşeron Haber

Trump dediğini yaptı: Dünya Sağlık Örgütü’ne sağlanan fonu durdurdu

Trump dediğini yaptı: Dünya Sağlık Örgütü’ne sağlanan fonu durdurdu
15 Nisan 2020 - 8:54

Geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmayla Dünya Sağlık Örgütü’nü eleştiren ve Çin yanlısı olmakla suçlayan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’un bu konuda söylemlerini yumuşattığı ve kararından vazgeçtiği söyleniyordu. Fakat Başkan Trump dün aldığı bir kararla Dünya Sağlık Örgütü’ne sağlanan yardım fonlarının askıya alınması kararının altına imzasını attı.

Fonu durduran Trump Beyaz Saray’da tertip edilen Korona Virüsle Mücadele toplantısı gündemi değerlendirdi. Dünya Sağlık Örgütü’ne çok ağır suçlamalarda bulunan Trump, örgütün söylemlerinin pandeminin dünya geneline yayılmasında büyük payının olduğunu savundu ve bunun birinci dereceden sorumlusunun Dünya Sağlık Örgütü olduğunu söyledi.

Amerika’nın örgüte destek sağladığı fonu durdurma talimatı verdiğini söyleyen Trump, Örgütün Çin için çalıştığını iddia etti bir kez daha. DSÖ’nün salgınla ilgili ciddi ihmalleri olduğunu savunan Başkan Trump, Amerika’nın örgüte yılda 500 milyon dolara yakın para aktardığını, Çin’in ise sadece 40 milyon dolar aktardığını belirterek, virüsün ilk yayıldığı zamanlarda Amerika’nın Çin’den yapılan seyahatlerin durdurulması isteğine örgütün kulak asmadığını ve salgının tüm dünyaya yayılmasına neden olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün görevini düzgün bir şekilde yapmadığını ve Wuhan’da başlayan salgınla ilgili dünyaya güven veren bir soruşturma açmadığına dikkat çeken Trump, Çin’de salgınla ilgili ilk açıklamayı yapan doktorların ortadan kaybolduğunu ve DSÖ’nün bu konuda ne bir açıklama yaptığını nede başka bir adım atmadığını iddia etti.

Geçtiğimiz günlerde de DSÖ’ye sert bir dille yüklenen Trump’un ifadeleri dünyada soğuk duş etkisi yapmıştı ve Başkanın ne adım atacağı merak konusu olmuştu.

BM’DEN TRUMP’UN KARARINA SERT TEPKİ

Birleşmiş Milletler Trump’un Dünya Sağlık Örgütü ile ilgili kararı eleştirerek, “Yardımları kesme zamanı değil, birlik olma zamanı” mesajı verdi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, yaptığı yazılı açıklamayla Korona Virüsün şu an dünyanın en tehlikeli sorunu olduğuna dikkat çekerek, salgında dünyaya tek elden bilgi aktaran örgütün en ucra yerlerdeki insanlara bile yetiştiğini belirterek, örgütün maddi olarak desteklenmesinin hayati önemde olduğunu söyledi.

“Şimdi dayanışma zamanı” diyen Guterres, dünyanın eşi benzeri görülmemiş bir salgınla mücadele ettiğini ve zamanın birbirimizle uğraşmak zamanı olmadığını ifade ederek, “Her şey yoluna girdikten sonra geriye dönülür ve bakılır. Kim doğru yaptı kim yanlış yaptı bunlar değerlendirilir ve ona göre adımlar atılır. Ama bunun şimdi sırası değil!” mesajını verdi.

 

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.