Gündem Haberleri

Trump borsalardaki sert düşüş sonrası basına ateş püskürdü

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump seçimler öncesi yaşanan Amerika borsalarındaki sert düşüşlerle ilgili ateş püskürdü. Amerikan Borsaları bugün açılışta yüzde 10’a yakın bir düşüş kaydedince otomatik sistemler devreye girmiş ve borsalara 15 dakikalığına ara verilmişti.

PETROL TARTIŞMALARI ABARTILIYOR

Durumla ilgili Twitter’den müdahil olan Donald Trump, yaşanan düşüşten dolayı basını suçladı. Rusya ve Suudi Arabistan arasındaki petrol fiyatlarıyla ilgili tartışmaların abartıldığını düşünen Trump, New York Borsası’nın bu sabah büyük düşüşle açılması karşısında resmen ateş püskürdü.

SUUDİLER VE RUSYALILAR PETROL ÜZERİNE TARTIŞIYOR

Suudi Arabistan ve Rusya’nın petrolün üretimi üzerine tartıştığını ve meselenin bundan ibaret olduğunu düşünen Trump, basını haberleri abartmakla ve yalan haberler yapmakla suçlayarak düşüşün nedeni olarak gösterdi.

TÜKETİCİ ADINA OLUMLU BİR GELİŞME

Petrol fiyatlarının düşmesinin tüketiciler için iyi bir gelişme olduğunu söyleyen Donald Trump, bu düşüşün Amerika’daki Kaya Petrolü üretimi durduracağı söylentileriyle ilgili bir yorum yapmadı. Amerika yeni geliştirdiği bir teknolojiyle dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri olmuştu. Kaya Petrolü adı verilen yöntemle derinlerdeki kayalar arasındaki petrolün çıkarılması sağlanmıştı.

Trump’tan koronavirüs açıklaması

Korona Virüs ile ilgili de haberleri abartılı bulan Trump 2019’da Amerika’da grip nedeniyle yaşamını yitiren insan sayısının 37 bin kişi olduğunu hatırlattı. A merika’da bir yılda ortalama 27 bin ile 70 bin arasında Amerikalı’nın grip yüzünden hayatını kaybettiğine dikkat çeken Trump, böyle olmasına rağmen hem hayat hem ekonominin bildiği yolda devam ettiğini ifade ederek ABD’de görülen Korona Virüs vakalarının da abartıldığını savundu. ABD’de an itibariyle 546 Korona Virüs vakasının tespit edildiğini ve 22 kişinin bu virüs sebebiyle yaşamını yitirdiğini düşünen Donald Trump, “Bunu bir düşünün!” şeklinde bir cümle yazarak vatandaşlardan kıyaslama yapmalarını isteyerek yine basının haberleri abarttığı iddiasında bulundu.

VATANDAŞLARDAN PANİK YAPMAMALARINI İSTEDİ

Piyasaların ve halkın gereksiz yere korkuya ve paniğe sevkedildiğini düşündüğünü söyleyen Trump, Amerika’da yeni tip korona virüs vakalarının sayısının azlığına dikkat çekerek, vatandaşlardan panik yapmamalarını istedi.

Kara Pazartesi olarak adlandırılan bugünün ardından önümüzdeki günlerde ekonomi piyasalarında neler yaşanacağı ve Trump’un bunlara ne tepki vereceği merak konusu.

 

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı