Taşeron Haber

Trump Amerika’da beklenen ölüm sayısını açıkladı

Trump Amerika’da beklenen ölüm sayısını açıkladı
18 Nisan 2020 - 9:34

Ülkede korona virüs nedeniyle ölü sayısının 100 bin ile 240 bin arasında tahmin edildiğini, aldıkları tedbirler sayesinde bu sayısı 60-65 bin civarında bir sayıya çektiklerini ifade etti. Konuşmasında Çin Hükümeti’ne de yüklenen Trump, Çin’in dün eklediği 1,290 kişinin sadece Vuhan’da ölüp eklenmeyenler olduğunu ifade ederek, virüsün labaravatuar ortamında üretilmiş olabileceği fikrinin kendine mantıklı geldiğini söyledi. Virüsün çıkış noktasıyla ilgili araştırmalar yaptıklarını söyleyen Trump, bazı eyaletlerde tedbirlerin çok abartıldığını ifade ederek ülkede yavaş yavaş kısıtlamaların kaldırılacağını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Saray’da yaptığı Korona Virüsle Mücadele Görev Gücü toplantısı sonrası kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. Pandeminin Amerika’da yayılmasının yavaşladığını söyleyen Trump, bazı eyaletlerde valilerin virüse karşı mücadele de çok iyi işler çıkardığına dikkat çekti.

Çin’in Vuhan kentinde yarasalardan virüsün çıktığının söylendiğini hatırlatan Trump, “Oysa bahsedilen hayvan pazarı Vuhan’a 50 mil uzaklıkta.” diyerek, virüsün labaratuvar ortamında üretilmiş olabileceğinin kendine mantıklı geldiğini ifade etti. Amerika’daki ölümlerin Çin’deki ölümler karşısında çok düşük kaldığını iddia eden Trump, Çin’in Amerika’dan çok daha büyük bir ülke olduğunu ve gerçek ölüm sayılarının gizlendiğini ifade ederek, “Çin açıkladığı sayıları revize etti. ama eklenen rakam sadece Vuhan için geçerli. Ülkenin genelindeki eklenmeyen vakalarla ilgili Çinliler konuşmuyorlar.” dedi. Çin’i suçlayan Trump, “184 ülke bu virüsün acısını yaşıyor şimdi. Çin en baştan virüsten herkesi haberdar etseydi, bu sorun kolaylıkla çözülebilirdi.” dedi.

Salgının Amerika’daki yayılmasının bittiğine inandığını söyleyen Trump, Amerikan Hükümeti’nin aldığı tedbirlerle belki de milyonlarca hayat kurtardığına dikkat çekerek , Amerika’daki 100 bin ile 240 bin arasındaki beklenen ölüm sayısını şimdi 60 ila 65 bin arasına revize ettiklerini belirterek, “Tünelin ucunda ışık görünmeye başladı.” dedi.

Tarım sektörünü desteklemek için 19 Milyar dolarlık bir fon oluşturduklarını söyleyen Donald Trump, bu yardımın çiftçilere direk nakit olarak verileceğini ve devletin ihtiyaç sahiplerine dağıtmak için çiftçilerden malzeme alacağını açıkladı.

Test kiti ile ilgili sayıyı arttıracaklarını söyleyen Başkan Trump, kitlerin az olduğu eyaletlere daha fazla kit gönderilmesi için çalışmalar yapacaklarını söyledi.

 

 

 

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.