Kamu Haberleri

THY’de bilet iade ve bilet değişikliği işlemleri nasıl yapılacak belirlendi

Türk Hava Yolları Korona Virüsle ilgili hangi adımları atmaya hazırlanıyor sorusu bugün cevabını buldu. Sabah bir televizyon kanalında canlı yayına çıkan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı soruları cevaplandırdı. 

Türk Hava Yolları Korona Virüsle ilgili hangi adımları atmaya hazırlanıyor sorusu bugün cevabını buldu. Sabah bir televizyon kanalında canlı yayına çıkan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı soruları cevaplandırdı.

THY yurt dışına sefer sayısını gittikçe azaltırken 27 Mart itibariyle 6 ülke dışında bütün ülkelere olan uçuşların durdurulacağını belirterek, 21 Mart’tan önce yurt dışı, 20 Mart tarihinden önce yurt içi bilet alanların biletlerini ek bir ücret ödemeden açığa alabileceklerini yada biletlerini değiştirebileceklerini söyledi. Türk Hava Yolları’nın seferlerini devam ettireceği kentlerde New York, Washington, Hong Kong, Addis Ababa ve Moskova olarak belirlendi.

Şu ana kadar 68 ülkeye uçuşları durduran Türk Hava Yolları 27 Mart itibariyle 5 ülke hariç bütün yurt dışı uçuşlarını durdurma kararı aldı. CNN Türk’te Hakan Çelik’in sunduğu programa konuk olan THY Başkanı bilet iadelerine dair de kafalardaki soru işaretlerinin cevaplarını verdi.

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı şunları söyledi:

20 Mart tarihinden önce bilet almış tüm vatandaşlar 31 Aralık 2020’ye kadar biletlerini değiştirme hakkına sahip olacaklar. 28 Şubat 2021’e kadar bir uçuş belirleyerek biletinizi bu uçuşta kullanabilirsiniz ve bunun için ek bir fark ödemezsiniz. Burada Türk Hava Yolları diğer hava yollarına nazaran daha esnek bir politikaya gitti.

Bilet değişikliği ve ötelemeleri için hiçbir ek ücret ödenmeyecektir. Biletini açığa aldırabilir. Bu arada kendisine verdiğimiz bazı teşvikler de var biz mesela yüzde 15 voucher veriyoruz fazla kupon veriyoruz.Yani biletini iade etmeseniz ileriki tarihte uçmak için uçmak için değiştirmek için ertelerseniz de size voucher veriyoruz yüzde 15 de ilave bonus veriyoruz. Artı her bilete karşılık gelen 10 euroluk bir değer için 1000 mil veriyoruz size. Bunlar yeni bilgiler ve ilk kez açıklıyorum.”

THY’nin sipariş ettiği uçakları teslim alıp almayacağının henüz belli olmadığını söyleyen Aycı, bu konuda gidişata göre bir karar verildiğini fakat dünya genelinde tüm hava yollarında Mayıs sonuna kadar uçuşların normale dönmeyeceği kanısının olduğunu söyledi.

Türk Hava Yolları’na ait uçakların hangarlarda bekleme pozisyonuna da alınma ihtimallerinin olduğunu söyleyen Aycı, belirlenen bir kaç havaalanında uçakların bekleme pozisyonuna alınabileceğini bazı uçaklarında bakıma alınabileceğini söyledi.

Kerem Dinç

1990 yılında İstanbul’un Kadıköy ilçesinde doğdu. 2008 yılından itibaren ekonomi ile ilgilenmektedir.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı