Taşeron Haber

Teröristbaşı Öcalan’ın sağ kolu öldürüldü mü?

Teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın sağ kolu olan terör örgütü PKK’nın Başkanlık Konseyi üyelerinden Ali Haydar Kaytan’ın öldürüldüğü iddia edildi. Örgütün Kaytan’ın ölümünü gizlediği sanılıyor.

Teröristbaşı Öcalan’ın sağ kolu öldürüldü mü?
17 Eylül 2020 - 14:04

Hürriyetten Uğur Erganın haberine göre: Terör örgütü PKKnın kurucularından Ali Haydar Kaytanın bir süredir ortalıkta görülmediği ileri sürülüyordu.

Sahadan ve bölgedeki yerel kaynaklar üzerinden gelen bilgiler doğrultusunda Kaytanın, Türkiyenin bir yıl önce Kandile düzenlediği hava harekatında öldürülmüş olma ihtimalinin yüksek olduğu belirtildi.


PKK SAKLIYOR

Örgütten kaçarak Türk güvenlik güçlerine teslim olan örgüt mensuplarının da bu bilgiyi teyit ettiği, ideolojik eğitim ile motivasyon uzmanı Kaytanın uzun zamandır ortalıkta görünmediğini söyledikleri belirtildi. PKKnın örgüt içinde morallerin bozulmaması için konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındığı, Kaytanın ölümünü sakladığı öne sürüldü.

Teröristbaşı Öcalan ile birlikte PKKnın altı kurucusundan biri olan Kaytan, PKK/KCK Genel Başkanlık Konseyi ile Yürütme Konseyi Üyesi olarak biliniyor. Örgütün aynı zamanda ideolojik alan sorumlusu olan Kaytan, bir dönem örgütün canlı bomba ve sözde özel kuvvetler unsurlarının eğitimini de üstlenmişti. 12 Eylül darbesinden sonra yurtdışına kaçan, 80li yıllarda Almanya ve Fransadan sığınma talebinde bulunan Kaytan, 1994 yılında Almanyada adam öldürme ve kaçırma ile terör örgütüne üye olma suçlarından yargılanarak 7 yıl hapis cezası almasına rağmen serbest bırakıldı. Almanyadan Lübnana geçen Kaytan, Öcalan ile birlikte terör örgütüne yeni kadro kazandırma eğitimlerinde de aktif rol üstlendi.
 

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.