Ekonomi Haberleri

Telefondan silinmesi gereken uygulamalar! Kredi kartı bilgilerinizi çalıyorlar

Google'nin yayınladığı liste bir anda dikkatleri buraya çevirdi. Güvenlik şirketi olan Kaspersky'ın bir süre önce paylaştığı telefonda bulunmaması gereken uygulamalar listesi, Google tarafından hemen silmeniz gereken uygulamalar listesi olarak yayınlanınca tüm dünyanın dikkati bir anda bu uygulamalara çevrildi.

Google’nin yayınladığı liste bir anda dikkatleri buraya çevirdi. Güvenlik şirketi olan Kaspersky’ın bir süre önce paylaştığı telefonda bulunmaması gereken uygulamalar listesi, Google tarafından hemen silmeniz gereken uygulamalar listesi olarak yayınlanınca tüm dünyanın dikkati bir anda bu uygulamalara çevrildi. Cep telefonunuza yüklü olması halinde kart bilgilerinizi çalmaya kadar gidecek zararlar verebilecek bu uygulamalarla ilgili Google özellikle, Call Recorder ve Realtime Booster gibi iki uygulamaya özellikle dikkat çekildi.

Google’nin yayınladığı listeye bakıldığı zaman çok kullanılan fotoğraf editleme programlarından video imaj programlarına kadar bir çok tanıdık program yer alıyor. Bu uygulamalarla telefonundaki fotoğraflara ve videolara efekt vererek hareket katmak isteyen kullanıcıların bu isteklerinden faydalanarak, telefonlarına virüs bulaştırılarak kart bilgilerinin de çalınabileceği bir sistemin kurulduğu belirtiliyor.

İlk Kez Kaspersky virüs programınca tespit edilen programlarla ilgili kara liste bugün Google tarafından tekrar ortaya çıkarıldı. Listede en şaşırtan programlardan biri olarak SmartSwipe adıyla bilinen uygulama oldu. Ana ekranınıza ek bir menü oluşturma imkanı sağlayan SmartSwipe Programı’dan Google’nin kara listesinde yer aldı. Bu programın indirildiği andan itbaren sizin kredi kartı bilgilerinizi çalmaya çalıştığı tespit edildi.

Yine dikkat çeken uygulamalardan biri Call Recorder adındaki program olarak dikkat çekiyor. Telefon görüşmelerini kaydetme programı olarak bilinen Call Recorder programı da göründüğü kadar masum değil. Bir çok akıllı telefonun ses kaydı özelliğini desteklemesine rağmen, bazı kullanıcıların yine de bu programı indirdiğine dikkat çeken güvenlik uzmanları programının kaydedilen ses görüşmelerini üçüncü kişilerle paylaştığı yönünde bir tespitte bulunuyorlar. Bu da call recorder programının sizin yaptığınız özel görüşmeleri kaydederek başkalarının erişime açabileceği intibası uyandırıyor.

Yine telefon hızlandırma uygulaması olarak bilinen Realtime Booster isimli programda bu programlar arasında dikkat çeken bir program olarak öne çıkıyor. Realtime Booster isimli programının adının aksine telefonu hızlandırmadığı, telefona yük bindirerek daha da yavaşlattığı ortaya çıktı. Yine bilgilerinizi çalma adayı olan bu programda telefonunuzdan silinmesi gerekenler listesinde en başlarda yerini aldı.

TELEFONDAN SİLİNMESİ GEREKEN UYGULAMALAR
Horizon Beauty
CameraSuper
CameraArt
Effects for Photo
Awesome Cartoon
ArtArt Filter
PhotoArt Editor
Art Filter Photo Effects
Cartoon Effect
Cartoon Art Photo
Filter Photo
Editor Magic
Art Filter Photo Editor
Fill Art Photo Editor
Art Flip Photo Editing
Cartoon Art Photo
Prizma Photo Effect
Art Filter Photo Editor
Pixture
Photo Art Effect
Cartoon Photo Filter

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı