Taşeron Haber

Tekirdağ’da toplu ulaşım yasaklandı! İstisna durumlar belirlendi

Tekirdağ’da toplu ulaşım yasaklandı! İstisna durumlar belirlendi
04 Nisan 2020 - 17:44

Tekirdağ’da bugün toplanan İl Hıfzısıhha Meclis Kurulu dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı Şehir İçi Giriş Çıkış Tedbirleri ve Yaş Sınırlaması’yla ilgili olağan üstü bir toplantı yaptı. Toplantıda Tekirdağ’a özel belirli kararlar alındı. Kararlar arasında özellikle Tekirdağ’da toplu ulaşımın 15 gün yasaklanması dikkat çekti.

Tekirdağ Hıfzısıhha Kurulu Korona Virüsün hızlı bulaşan bir virüs olması sebebiyle vatandaşların sosyal hareketliliğini ve sosyal izolasyonun sağlanması için yeni kararlar alarak yürürlüğe soktu.

Vatandaşların hayatı riskinin olmasından dolayı Tekirdağ’da ek önlemler alınmasına gerek duyulduğunu açıklayarak alınan kararları açıkladı. Tekirdağ’ın komşu illeriyle bütün karayolu bağlantıları polis ve jandarma tarafından, deniz sınırlarında çıkışlar ve girişler Deniz Polisi tarafından kontrol ederek izin verilmiş araçlar dışındaki diğer tüm araçların girişinin yasaklanması kararı aldı.

Tekirdağ’a girişlerde izin verilecek araçlarda ayrıntılı olarak değerlendirildi. Özellikle araçlarda teslimat makbuzu, taşıma irsaliyesi ve fatura gibi belgeler istenerek Tekirdağ’a girmelerine izin verileceği ve 72 saat içinde ilden çıkarak geldikleri ile dönmelerine izin verileceği açıklandı.

Ticari yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçların Tekirdağ’dan transit geçişlerine izin verilecek. Zorunlu molalar dışında Tekirdağ’da bu araçların duraklama yada konaklama yapmasına izin verilmeyecek.

İşi gereği Tekirdağ’a gelmek zorunda olanların ikamet belgesi ve SGK kayıt belgesi gibi belgeleri ibraz ederek Tekirdağ’a giriş yapabilmelerine izin verilecek.

Kamu çalışanlarından sağlıkçılar ve güvenlik mensupları başta olmak üzere görev yazısı ve kimlikle giriş çıkışlarına izin verilecek.

Tekirdağ’da toplu taşıma 15 gün boyunca yapılamayacak. İlçeler arası ve merkezden ilçelere de dahil olmak üzere Tekirdağ’ın tamamında uygulanacak yasakta istisna durumlarda belirlendi. Elinde doktor raporu olup seyahat etmek zorunda olanlar, 1. Dereceden yakınını kaybedenler, 1. Derecede ağır hastası olanlar, üretim yapan iş yerlerinin 20-65 yaş arasındaki çalışanları, tarımsal amaçları üretim yapanlar bu yasaktan muaf olacaklar.

Ayrıca Tekirdağ’da Pazar yerlerinde ve marketlerde maske takılması zorunluluğu getirilirken, karantina altında olup 14 günlük süresi dolan vatandaşların tahliye edilmesinde toplu bir şekilde tahliyelerinin sağlanması için tedbirlerin alınmasına karar verildi.

Tekirdağ Pandemi Kurulu toplantısı sonrası Hıfzısıhha Kurulu tarafından bu kararlar alındı.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.