Kamu Haberleri

Taşerondan kadroya geçen işçiler için çalışmalar bir an önce başlatılmalı

Bilindiği üzere 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Kamuda taşeron işçi olarak çalışmakta olan işçilerin 2 Nisan 2018 tarihi itibariyle sürekli işçi kadrolarına geçişleri sağlanmıştır. 

Sürekli işçi kadrosuna geçişi yapılan işçilerin, 696 sayılı KHK ile 6356 sayılı Kanuna eklenen Geçici 7. Maddenin 3.fıkrasında yapılan düzenleme ile Taşerondan kadroya geçişi yapılan işçilerin geçiş işleminden önce Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve en son sona erecek toplu iş sözleşmesinin sona erme tarihi olan 31.10.2020 tarihi itibariyle çalıştıkları kurumlardaki asıl iş kolunda tescilleri yapılacaktır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, iş kolları değişikliğiyle ilgili çalışmayı bir an evvel başlatarak 01.11.2020 tarihinde geçişlerin sorunsuz şekilde yapılmasını sağlamalıdır.

Son günlerde bir İşçi Konfederasyonun, yasa gereği yapılacak olan iş kolları değişikliğine karşı çıktığı ve bilinçli olarak bu konuyu tartışmaya açma planları yaptığı basına yansımıştır. Ülkem-İş Konfederasyonu olarak bizler, taşerondan kadroya geçen işçilerin asıl iş kollarına geçişi yapılarak, Kamu Toplu İş Sözleşmelerinden faydalanması gerektiği yönünde düşüncemizi her platformda dile getirip, mücadelesini verirken malum Konfederasyonun iş kolu değişikliği olursa üye sayımız düşecek şeklinde bahane üreterek asıl iş kollarına geçişlere karşı çıkması hakkındaki değerlendirmeyi işçi kardeşlerimize bırakıyorum.

Yıllardır ayrımcılığa maruz kalan, asgari ücret düzeyinde maaş alan işçiler artık eski kadrolu işçiler düzeyinde maaş almayı, sosyal haklara kavuşmayı hak etmişlerdir. Bu ayrımcılığın ortadan kalkması adına işçi kardeşlerimizin asıl iş kollarına geçişlerinin sağlanması ve Kamu Toplu İş Sözleşmelerine dahil edilmeleri için gerekli mücadeleyi sürdüreceğiz. 
            

Fatih ÖKSÜZ Ülkem-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yrd.

Reha Akyürek

Bilgi Üniverstesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiridim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı