Taşeron Haberleri

Taşeron İşçiler tayin hakkı verilsin istiyorlar! 2020’de yeni sözleşme yapılacak

Taşeron işçiler kadroya geçtikten sonra verilen haklardan yana dertli. Kadroyu aldıklarını ama Yüksek Hakem Kurulu tarafından yapılan sözleşmeyle 6 ayda bir yüzde 4 zam aldıklarını, kadroya alınmadan önceki süreçte maaşların asgari ücrete oranına dair yüzdelik dilim olmaması ve tayin hakların bulunmaması gibi temel başlıklarda sıkıntılar yaşadıklarını belirten taşeron işçiler 2020 yılında yapılacak yeni sözleşmelerde verilecek hakları merakla bekliyor.

AİLET BÜTÜNLÜĞÜNÜN SAĞLANMASI DAVASINI ÖRNEK GÖSTERİYORLAR

Bir çok taşeron işçinin muzdarip olduğu tayin hakkıyla ilgili yeni sözleşmede yeni bir hak tanınıp tanınmayacağı merakla bekleniyor. Aile bütünlüğünün sağlanması amacıyla taşeron işçilerin açtıkları davalar var. Bu davalardan eşi kamuda çalışıp başka bir şehirde çalışan taşeron işçinin aile bütünlüğünün sağlanması açısından o şehre tayinin yapılması yönünde açtığı davayı kazanması taşeronların tayin hakkıyla ilgili beklentilerini daha da arttırıyor. Bu yönde benzer kararlar alınması halinde bunun emsal bir karar olabileceği belirtiliyor.

2020’DE YENİ TOPLU İŞ SÖZLEŞMELERİ YAPILACAK

Çalışma Bakanlığı’nda bu konuda bir çalışma yapılıp yapılmadığına dair net bir bilgi yok. Ama 2020 yılında taşeronken kadroya geçenler için yeni sözleşmeler yapılacağı biliniyor. Örneğin belediye şirketlerinde çalışan taşeron işçilerin sözleşmesi 30 Haziran 2020’de bitiyor ve onlar için yeni bir sözleşme yapılacak.

GERÇEKTEN KADROLU İŞÇİ GİBİ OLMAK İSTİYORLAR

Yeni yapılacak sözleşmelerde artık gerçekten bir kadrolu işçinin sahip olduğu haklara sahip olmak isteyen taşeron işçiler, asgari ücrete paralel seyreden maaşlarında büyük bir artış olmasını istiyorlar. Mali ve sosyal haklarla ilgili talepleri olan taşeron işçiler, hükümetten mağduriyetlerinin giderildiği güzel bir sözleşme bekliyorlar.

TAYİN HAKKI İSTİYORLAR

Taşeron işçiler özellikle tayin hakkıyla ilgili olarak kamuda çalışan diğer çalışanlar gibi kendilerine hak tanınmasını, belirli bir süre zarfında (örneğin 3 yılda bir) tayin hakkı verilmesini, eşi kamuda çalışanların tayin alıp gittiği şehre taşeron işçinin de tayin alabilmesi gibi çözüm önerileri gündeme getiriliyor. Aynı şehirde il içi tayin atamasının da gerekli olabileceğini belirten taşeron işçilerin talebi çalıştığı yerde mutlu olmayan taşerona başka bir yere geçme hakkının verilmesi yönünde.

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı