Taşeron Haberleri

Taşeron İşçi Maaşlarında yüzdelik dilim olacak mı?

Taşeron işçilerin kadroya geçtikten sonra yüzdelik dilim almalarına yönelik mahkemenin emsal kararı olmasına rağmen bu diğer işçiler için uygulanmadı.

Taşeron işçiyken kadroya geçen kişiler aldıkları yüzdelik dilimin kadroya geçtikten sonra da devam etmesi için açılan davada işçilerin lehine karar verilmişti.

Türkiye Sağlık İş Sendikası’nın Hasan Öztürk isimli işçi için açtığı davada taşeronken aldığı yüzdelik dilimin kadroya geçtikten sonra verilmesi gerektiği gerekçesiyle dava açılmıştı. Davada mahkeme emsal karar niteliğinde bir karar vererek taşeron işçilerin yüzdelik dilimi kadroya geçtikten sonra da alabileceğine hükmetmiş ve Hasan Öztürk isimli işçi bu ay yüzdelik dilim ödemesini aldı ve bu ödeme maaş bordrosuna yansıdı.

Emsal niteliğindeki bu kararla ilgili olarak Türkiye Sağlık İş Sendikası Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğüne ve 81 ilin İl Sağlık Müdürlüklerine gerekli yazıyı ve evrakları göndererek bu yüzdelik dilimin sağlık sektöründe çalışan taşeron işçiyken kadroya geçen tüm işçilere uygulanması gerektiği yönünde bilgilendirmeyi yapmasına rağmen henüz 81 ilin hiç birinin Sağlık Müdürlüğü’nden herhangi bir adım atılmadı.

Hasan Öztürk’le ilgili mahkemenin verdiği karar çalıştığı kuruma gönderilince kurum yetkilileri söz konusu yüzdelik dilimi Hasan Öztürk’ün bordrosuna yansıttı ve bu ödeme maaşının üzerine eklenerek ödendi.
Maaş bordrosunda Hasan Öztürk aldığı yüzdelik dilimin sevincini yaşarken, diğer arkadaşları bu sevinci yaşayamadı. Zira kurum aynı durumdaki diğer işçilere bu farkı yansıtmadı ve diğer arkadaşları yüzdelik dilim alma hakkından faydalanamadı.

Sendikanın hukukçu uzmanları alınan kararın emsal bir karar olduğunu ve her işçinin ayrı ayrı dava açarak masraf yapmasına gerek olmadığını belirtiliyorlar. Hangi mahkemeye başvuru yapılırsa mahkemenin Hasan Öztürk’ün kararına benzer bir karar alacağı belirtiliyor.

Bu aşamadan sonra Türkiye Sağlık İş Sendikası’nın nasıl bir adım atacağı merakla bekleniyor. Sendikanın üst yönetiminin konuyu hükümet yetkililerine ve Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı’na bizzat ulaştırmayı hedefledikleri belirtiliyor. Sağlık Müdürlükleri’ne Sağlık Bakanlığı’ndan gidecek bir talimatla tüm taşerondan kadroya geçen işçilerin bu yüzdelik dilim hakkından faydalanacağı belirtiliyor.

Önümüzdeki günlerde nasıl gelişmelerin olacağını takip ediyoruz. Taseronhaber.com olarak bu konudaki gelişmeleri de sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı