Taşeron Haber

Süleyman Soylu: Türkiye’de Acil Durum Yönetimi’ne geçildi

Süleyman Soylu: Türkiye’de Acil Durum Yönetimi’ne geçildi
06 Nisan 2020 - 21:58

Süleyman Soylu Acil Durum Yönetimi diye adlandırdıkları ve 7-24 esasına göre bir çalışma sistemi olan bir yönetime geçildiğini ifade ederek, şehirlerin meydanlarında yada ana caddelerinde toplanmalar bile görüldüğünde müdahale edildiğini, gerekirse ceza yazılarak engellemenin yapıldığını ifade etti.

Sokağa çıkma yasağıyla ilgili soruya da cevap veren Süleyman Soylu, şu an fiili olarak Türkiye’nin yarısına sokağa çıkma yasağı getirildiğini söyleyerek, geri kalan 40 milyona sokağa çıkma yasağı getirilmesine şu an için ihtiyaç olmadığını ama bunun ihtiyaç olmadığı anlamına gelmediğini söyledi.

Alınan tedbirlerin sonuç vermeye başladığını söyleyen İçişleri Bakanı 2. dalga virüs salgının gelmesi ihtimaline karşın kısıtlamaların aynen devam edeceğine dikkat çekerek, Büyükşehirler’de kısıtlamalarla uymakla ilgili sıkıntıların giderildiği çok ucra köşelerde sıkıntılar olabildiğini ifade etti.

İzmir’de Karşıyaka’da insanların sorumsuzca dolaşmalarıyla ilgili görüntülerin sorulduğu Bakan Soylu, Karşıyaka Ana Caddesi’nin yayalara kapatıldığını ifade etti. İstanbul Bağcılar’da da bir binanın tam karantina altına alındığını doğrulayan Süleyman Soylu, “Gerek duyulan yerde tedbiri almaktan kaçınmayız.” dedi.

Son alınan önlemlerle birlikte şehirler arası trafiğin yüzde 99 azaldığını söyleyen İçişleri Bakanı, şehir içi trafiğinde hafta sonları çok düşük seyrettiğini, hafta içleri yüzde 10-15’lerde tutmak gibi bir hedeflerinin olduğunu söyleyerek, sosyal izolasyonun korunmasıyla ilgili gelişmeler olduğunu ama kısıtlamaların devam edeceğini söyledi.

Köy, mezra ve mahalle karantilarının da işe yaradığını ve olumlu sonuçlar çıkmaya başladığını söyleyen Süleyman Soylu, şehir merkezlerinde de ihtiyaç duyulduğunda binaların karantina altına alınabileceğini ifade ederek, “İstanbul Bağcılar’da bir binayı tam karantinaya aldık.” dedi.

İl Pandemi Kurulları’nın toplantılarını yaptığını ve burada alınan kararların İl Hıfzısıhha Kurulları tarafından hayata geçirildiğin söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, henüz tehlikenin geçmediğini ve her vatandaşın kendi üzerine düşeni yapması gerektiğini ifade ederek önlemlerin aynı şekilde devam edeceğini söyledi.

 

 

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.