Taşeron Haber

Sokağa çıkma yasağının tekrarı gelecek mi? 4 gün serbest 3 gün yasak formülü gündemde

Sokağa çıkma yasağının tekrarı gelecek mi? 4 gün serbest 3 gün yasak formülü gündemde
12 Nisan 2020 - 12:53

Hafta sonu uygulamaya alınan sokağa çıkma yasağının önümüzdeki günlerde tekrarının yaşanıp yaşanmayacağı merak ediliyor. Gelen son bilgilere göre Bilim Kurulu’nun önerisinin haftada 4 gün serbestlik 3 gün sokağa çıkma yasağı şeklinde bir uygulama istediği yönünde. Bu gece 24:00’de kalkacak sokağa çıkma yasağının ardından bir daha ki sokağa çıkma yasağının ne zaman olacağı merak ediliyor.

Edinilen son bilgilere göre, ilk denemesi yapılan ve neredeyse yüzde yüz uyumun yakalandığı sokağa çıkma yasaklarının tekrarlarının yapılabileceği belirtiliyor. 31 şehirde uygulanan sokağa çıkma yasağının ihtiyaç duyulursa 81 ildede uygulanabileceği belirtilirken, cuma akşamı yaşanan izdiham görüntülerinin bir daha yaşanmaması içinde bir takım tedbirler düşünülüyor.

Sokağa çıkma yasağının 2. gününde büyükşehirlerde cadde ve sokakların, meydanların oldukça sessiz olduğu ve güvercinlere kaldığı görülürken, sokağa çıkmamadaki başarı önümüzdeki günlerde de yine aynı uygulamanın yapılması ihtiyacını doğurdu.

Edinilen bilgilere göre Bilim Kurulu’da sokağa çıkma yasağının tekrarlanmasını ve korona virüsün bulaşıcılığının en aza indirilerek ülkeye nefes aldırılmasını istiyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dediği gibi büyük bahara ulaşmak için bugünlerdeki güneşin sıcaklığına, sokağın çekiciliğine kanmamak gerekiyor.

Bilim Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Levent Yamanel yaptığı açıklamayla sokağa çıkma yasağının önümüzdeki hafta sonu da uygulanabileceğini ifade ederek, anlık olarak sürecin takip edildiğini, gerektiğinde yeni sokağa çıkma yasaklarının uygulanabileceğini söyledi.

Sokağa çıkma yasaklarının insanların sağlıklarını korumak için alınan bir yasak olduğuna dikkat çeken Yamanel, insanlarda bu yasakların heyecan yaratmaması gerektiğini ifade ederek, virüs kontrol altına alınana kadar bu tür uygulamaların devam edeceğini söyledi. Bilim Kurulu’ndan 4 gün serbest 3 gün yasak önerisi üzerinde uzun süredir konuşulduğunu ifade eden Levent Yamanel, yasağın uygulanmadığı büyükşehirler dışındaki illerdeki verilerde kontrol edilerek yasağın bu şehirlere de genişletilip genişletilmeyeceğine karar verilebileceğini söyledi.

Bugün bir TV kanalında konuşan Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın’da tekrar sokağa çıkma yasağının olup olmayacağı yönündeki soruya, önümüzdeki günlerde Bilim Kurulu’nun da tavsiyelerine uyarak yasağın tekrarlanabileceğini ifade ederek, bunun darbe cunta dönemlerinde uygulanan sokağa çıkma yasaklarından olmadığını, halkın sağlığının korunması için alınmış bir yasak kararı olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’de yasağa uyma konusunda büyük bir özveri olduğunu belirtti.

 

 

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.