Taşeron Haber

SGK 2020 yılı için çocuk yardımı,GSS bedeli ne kadar açıkladı

SGK 2020 yılı için çocuk yardımı,GSS bedeli ne kadar açıkladı
21 Şubat 2020 - 12:58

Sosyal Güvenlik Kurumu bir genelde yayınlayarak milyonlarca kişinin beklediği ödemeleri aydınlattı. SGK tarafından yapılan karşılıksız destekler ve diğer ödenmesi gereken GSS, Bağ-Kur primlerinin ne kadar olacağına dair bir çok tutar netleşmiş oldu.

SGK geçici iş göremezlik maaşı alanların günüğünün 98.10 liraya çıktığını duyurdu. Çırak ve öğrencilerin istirahatlı oldukları günlerde alacakları geçici iş göremezlik ödemesi ise günlük 40 lira şeklinde uygulanıyor.

Ev hizmetleriyle ilgili açıklama yapan SGK 10 günden az çalıştırılacak bakıcı ve gündelikçilerde günlük 1.96 lira prim ödemesi yapılacağını, 10 günden fazla çalışanların ise kendi primlerini yatırabileceğini ve bunun da aylık tutarının 956.48 lira olduğu açıklandı.

Orman işçileri,sanatçılar ve şoförler de primlerini kendi yatıranlar arasında yer alıyor. Bu sınıflarda çalışıp 27 günlük prim yatıranların primleri 30 günlük sayılacak. 27 günlük prim orman işçilerinde 913 liraya, şoför ve sanatçılarda 860 liraya tekabül ediyor. 941 TL prim ile işsiz kalındığında işsizlik maaşı alabilecekler.

Bağ-Kur kapsamında sigortalı olanlar aylık 941 lira ödeyecekler.

Hiçbir sigortası bulunmayan ve sağlık hizmeti alamayanlar 88.29 lira GSS ödemesi yapacaklar. Bu miktarı ödemeyenler gelir testi yaptırmaları gerekiyor. Gelir Testi’nde durumu tespit edilenler ücretsiz olarak sağlık hizmeti olacaklar.

Yeni Doğan Çocuk yapılan ödemelerle ilgili de detaylar belirlendi. Yeni doğan bebekler için verilecek ücret 180 liradan 202 liraya çıktı. Bunun için 5 yıl süre var SGK’ya başvurulması halinde bu ücret alınabiliyor.

 

Cenaze masrafı

Ölen kişi adına 360 günlük sigorta primi yaptırılması bu ödeme için yeterli. Ölümün gerçekleştiği tarihte kişinin sigortalı olması gerekmiyor. Bu ödemede 5 yıllık zamanaşımı var. Ödenek 31 Aralık’a kadar 716 liraydı. 1 Ocak itibarıyla 801 liraya çıktı. Bunun için dilekçeyle sosyal güvenlik merkezlerine başvurmak yeterli.

 

Aile ve çocuk zammı

6 yaşından küçük 2 çocuğu olan eşi çalışmayan bir memurun aylık ödeneği 478 liraya çıktı. Memurlara, çalışmayan eşleri için 332 lira ödeniyor. Çocuk yardımı ise 0-6 yaş için 73 lira, 6 yaş üstü için 36.52 lira oldu. Ocak zammı ile birlikte eş yardımı 295’ten 332 liraya yükseldi. 0-6 yaş arası 2 çocuğu olan memura aylık 433 lira ödenirken, bu tutar aylık 478 liraya çıktı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.