Dünya Haberleri

Serakib’e Rus askeri girdi! Rusya ne yapmaya çalışıyor?

İdlib’de birbirinden sıcak gelişmeler yaşanıyor. Sessizliğe bürünen Rusya boş durmuyor. Rus askeri polisi bugün Serakib’e girdi ve devriye atmaya başladı. Rejime destek anlamına gelen bu hamle sonrası muhaliflerin elinde 4 ilçenin olduğu, rejimin elindeyse 9 ilçenin olduğu belirtiliyor. Rusya Savunma Bakanlığı yaptığı açılamayla Serakib’e Rus Askeri Polisi’nin girdiğini açıkladı. Bu haberi dün akşam Haber Türk’te canlı yayında Mete Yarar’da açıklamış ve Serakip’te Rus askerlerinin olduğunu söylemişti.

5 MART ÖNCESİ SERAKİB ÖNEMLİ

Serakib konumu itibariyle çok stratejik bir noktada yer alıyor. Hem muhalifler hemde rejim güçleri 5 Mart görüşmesi öncesi Serakib’i elinde tutmak istiyor çünkü Serakib M4 ve M5 karayollarının kesiştiği bir bölgede Halep’le İdlib’i birbirine bağlayan bir noktada yer alıyor.

ÇOK ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR VAR

Şiddetli çatışmaların yaşandığı Serakib’de muhalifler rejimin elindeki yerleri almaya çalışıyor. Şimdiye kadar 2 kez el değiştiren Serakib’in bazı bölümlerinin Esaj Rejimine bağlı güçler tarafından tekrar ele geçirildiği haberleri geliyor.

MUHALİFLERİN ELİNDE 4 İLÇE VAR

Bölgede bulunan HaberTürk yazarı Çetiner Çetin, Serakib’de 9 ilçenin rejimin kontrolünde olduğunu 4 ilçenin de muhaliflerin elinde olduğunu söyledi.

Büyük çatışmaların yaşandığı Serakib ile ilgili bir hamle de Rusya’dan geldi. Serakib’e Rus Askeri Polisi girdi ve bunu ilçenin güvenlik bakımından öneminden dolayı yaptıklarını açıkladılar.

ESAD’DAN KÜSTAH AÇIKLAMALAR

Dün akşam bir şehit haberinin geldiği İdlip’te Esad güçlerinin saldırılarına devam ettiği belirtiliyor. Beşar Esad bugün yaptığı açıklamada Türkiye’nin saldırılarının kendilerini yıldırmayacağını ve savaşmaya devam edeceklerini söyleyerek küstah sözler kullanmıştı.

ESAD ÖZEL BİRLİKLERİNİ GÖNDERDİ

Serakib’de önümüzdeki saatlerde sıcak haberlerin geleceği ve çatışmaların daha da şiddetleneceği belirtilirken, Esad’ın özel birlikleri dün ambulanslarla ve sivil araçlarla bölgeye sevkedilmişti. Bu da Esad’ın sokak savaşlarında üstünlüğü sağlayarak, havadan verilen tahribatın güçsüzlüğünü ortaya kaldırmaya çalıştığını gösteriyor.

Bugün Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın son durumla ilgili yapacağı açıklama da merakla bekleniyor. Serakib’de neler olup bittiği bu açıklamalarla daha iyi anlaşılacak ve ‘Kimseyle savaşmaya niyetimiz yok’ diyen Rusya’nın niyetinin ne olduğunun önümüzdeki günlerde netleşeceği belirtiliyor.

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı