Taşeron Haberleri

Sayıştay Taşeron İşçilerin yemek ücretleriyle ilgili önemli bir karara imza attı

Sayıştay önemli bir karara imza attı. Taşeron işçi olarak çalışıp belediye şirketlerine geçen işçilerle ilgili emsal bir karar alan Sayıştay, toplu iş sözleşmelerinde belirlenen tutarın üzerinde yemek parası verilen belediye şirketleri olduğunu tespit etti. Yüksek Hakem Kurulu tarafından belirlenen miktar günlük 5 TL. Bu rakamın üzerine çıkılan yerler olduğunu tespit eden Sayıştay, bunu kamu zararı olarak değerlendirdi.

HaberTürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre; taşerona bağlı olarak çalışırken KHK ile taşeron işçiyken kamu kurum ve kuruluşlarında toplu iş sözleşmesi Yüksek Hakem Kurulu tarafından belirlenerek kadroya alınan işçilerin, belediye şirketlerinde çalışanlarının yemek paraları Sayıştay’a takıldı. 30 Haziran 2020 tarihine kadar belediye şirketlerinde çalışanlar için bir sözleşme hazırlanmış ve bu sözleşmeye göre maaşların 6 ayda bir yüzde 4 zamlanmasına, günlük 5 TL yemek yardımı yapılmasına, 3 çocuğa kadar çocuk başı aylık 25 TL çocuk parası verilmesine ve ayda 30 lira yakacak parası verilmesine karar verişmişti.

Sayıştay raporuna göre bazı belediyeler ve belediye şirketleri taşerona geçen işçilere YHK tarafından belirlenen günlük 5 TL’nin üzerinde ücret veriyor. Sayıştay 5. Dairesi’nin 16 Ocak 2020 tarihli bir dosyayla ilgili aldığı kararda 696 sayılı KHK ile belediye şirketlerinde kadro alan işçilere verilen mali ve sosyal hakların, diğer şirketlerde çalışanların mali ve sosyal haklarından fazla olmayacağına karar verildi.

Belediye işçileriyle yapılan 12 Nisan 2018 tarihli Toplu İş Sözleşmesi’ne göre işçilere fiilin çalıştıkları günlerde bir öğün yemek verileceği, yemek yemediği günlerde de 5 TL yemek bedeli verileceği öngörüldü. Sayıştay’da söz konusu ödemelerin Yüksek Hakem Kurulu’nun belirlediği toplu iş sözleşmesine göre olması gerektiğine karar verdi.

Sayıştayın denetim yaptığı bazı belediye şirketlerinde yemek ücretinin belirlenen tutarın üzerinde olduğu tespit ettiği ve bunun kamu zararına neden olduğu nedeniyle böyle bir karar aldığı belirtiliyor.

Sadece işçiler için değil memurlar içinde benzer karar

Sayıştay Temyiz Kurulu, belediyede çalışılan memurlara yönelik de önemli bir karar verdi. Yemek yerine verilen yemek kuponu uygulamasıyla devletin zarara uğratıldığı hakkındaki karara yapılan itirazı da karara bağlayan Sayıştay,  Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği uyarınca, memurlara sağlanan yemek yardımının, maliyetin yarısını aşamayacağı, kalan yarısının personelden karşılanacağı belirtildi. Sayıştay Temyiz Kurulu, itirazı bu yönüyle yerinde bularak, kamu zararı tutarının, yemek maliyetinin yarısı ile personelden kesilen yemek parası arasındaki fark olarak belirlenmesine karar verdi.

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı