Kamu Haberleri

Sağlık çalışanları şamaroğlanı değil!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında, Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yoğun bakım kapısını zorlayan kişilerin kimlikleri tespit edildi. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 5 kişiden 2si tutuklanma, 3ü ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Saldırı, sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti bir kez daha gündeme getirdi.

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Toy, “Sağlık çalışanlarımız, hayatını insanların sağlığına adıyor. Yıllarca zor eğitimlerden geçiyorlar ve maddiyatla ölçülmeyecek derecede fedakarlar. Sağlık çalışanları kimsenin şamar oğlanı değildir” dedi.

KANUNİ DÜZENLEME İSTİYORUZ


Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti kaldıracak güç ve sabırlarının kalmadığını ifade eden Toy, “Kanuni düzenlemeler yapılıp saldırganlar en ağır şekilde cezalandırılmalı.

Hastanelerdeki polis noktalarındaki polis sayıları artırılmalı” diye konuştu. Sağlık bir bütündür ilkesini hatırlatan Toy, “Hastanede doktor ve hemşirelerin dışında çok sayıda personel bulunuyor. Yapılacak ek ödemelerin, sosyal ve özlük haklarının bütün hastane çalışanlarını kapsamasını istiyoruz” açıklamasını yaptı.

Bu arada Hindistan, sağlık çalışanlarına saldıranlara yedi yıl hapis 1350-2000 dolar arasında para cezası vereceğini duyurdu. Ülkede toplam vaka sayısının 5,5 milyona ulaşmasından sağlık çalışanlarını sorumlu tutan bazı çevreler hastane ve sağlık merkezlerine saldırılar düzenliyor.

Neşra Durmaz

Türkiye

Reha Akyürek

Bilgi Üniverstesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiridim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı