Sağlık Haberleri

Sağlık Bakanı’nın tepki gösterdiği Ercüment Ovalı kimdir, branşı nedir? Dornoz Alfa ilacı ne işe yarar?

Dün Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya Ercüment Ovalı'nın bulduğu ilaç soruldu. Sağlık Bakanı Ercüment Ovalı'nın açıklamalarına tepki gösterir bir tavır içinde olmasıyla dikkat çekti. 

Geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında krona virüs ile ilgili labaravatuar çalışmaları yaptıklarını ve günlerdir eve gitmediklerini, gitmeyeceklerini belirterek Türkiye’yi umutlandıran ve daha sonrasında da “İlacı bulduk, 23 Nisan’da açıklama kararı aldık.” açıklaması yapan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, dünde ilacın son derece etkili olduğunu ifade ederek Dornaz Alfa isimli ilacın insanların hayatının kurtulması için bir an önce kullanılmaya başlaması gerektiğini açıklamıştı.

Dün Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya Ercüment Ovalı’nın bulduğu ilaç soruldu. Sağlık Bakanı Ercüment Ovalı’nın açıklamalarına tepki gösterir bir tavır içinde olmasıyla dikkat çekti.

Ercüment Ovalı’nın açıkladığı ilacın uluslarası bir ilacın uluslararası patentli bir ilaç olduğuna dikkat çeken Bakan Koca, “Bakın özellikle cümlelerimi seçerek söylüyorum patentli bir ilaç.” diyerek vurgu yaptı. Dünyada ilaçla ilgili araştırmanın usulünün belli olduğunu ve ilaç işinin hem milli hemde stratejik bir iş olduğuna vurgu yapan Bakan Koca, “Sosyal medya üzerinden ilaç işi yapılmaz. İnsanların umudu ile oynanmaz.” diyerek Ercüment Ovalı’ya sert tepki gösterdi.

Bakanın bu çıkışının ardından sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Ercüment Ovalı, açıklamalarının yanlış anlaşıldığını ifade ederek, bir ilaç bulmadıklarını, mevcut olan bir ilacın Korona Virüs tedavisinde kullanılabileceğini öngördüklerini söyledi.

Dornoz Alfa ilacı ne işe yarıyor?

Dornoz Alfa isimli ilacın akciğer rahatsızlıkları tedavisinde kullanılan bir ilaç olduğu, Akciğer mukusunu temizlediği ve solunum yolu sekresyonlarını azaltarak solunum yolunda oluşabilecek enfeksiyonları azaltan bir ilaç olarak ortaya çıkıyor. Akciğerdeki salgıları azaltan Dornoz Alfa ilacı Türkiye’de satışta olan bir ilaç olarak biliniyor.

Ercüment Ovalı kimdir? Branşı nedir?

Öğretim üyeliği hayatına 1992 KTÜ iç hastalıklarında başlayan Ovalı, 1994’de Doçent 1999 da Profesör oldu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Hematoloji bilim dalında öğretim üyeliği görevini yaparken 1 Aralık 2010’dan sonra Acıbadem Labcell hücre laboratuvarı ve Kordon kanı bankası Mesul Müdürü oldu. 59’u yurt dışı makale olmak üzere 370 den fazla yayına sahip olup, yurt dışı yayınlarının citation oranı 2.5 dir.

Son 18 yıldır hücresel tedavi ürünlerinin geliştirilmesi ve klinik uygulaması ilgili olarak çalışmaktadır. İlk olarak 1998-2007 arasında KTÜ Kemik iliği nakli Merkezi Sorumluluğunu yürüttü. Yine bu süreç içerisinde Sağlık Bakanlığı Kemik iliği nakli Komisyonunda üye ve Kordon kanı bankaları Koordinasyon kurulunda başkan olarak görev yaptı.

 

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı