Sağlık Haberleri

Sağlık Bakanı’ndan son dakika Korona Virüs açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kameralar önüne geçerek Korona Virüsle ilgili son bilgileri paylaştı. Türkiye’de henüz korona virüse rastlanmadığını söyleyen Bakan Koca, bunun virüse rastlanmayacağı anlamına gelmediğini söyledi. Sınır kapılarında sahra hastaneleri kurulacağını söyleyen Bakan Koca, bugün sınır kapılarında alınan güvenlik önlemlerini yerinde görmek için sınır kapılarına gideceğini söyledi.

Gazetecilerin bakana özellikle sordukları sorular bu yıl haccın olup olmayacağı ve İran’dan gelen, Ankara’ya acil iniş yapan uçaktaki 132 yolculunun tahlil sonuçlarında ne çıktığıydı.

Bakan Koca hac ile ilgili daha oldukça uzun bir zaman olduğunu ve bilim kuruluyla bunu konuşmadıklarını, daha öncelikli konuların olduğunu söyledi. Hacla ilgili konunun da konuşalacağını söyleyen Bakan Koca, virüsün seyrinin her şeyi belirleyeceğini söyledi.

Ankara’ya acil iniş yapan İran uçağıyla ilgili de konuşan Bakan Koca, uçağın içindeki 132 yolculunun sonuçlarının negatif çıktığını belirtti. 7 gün sonra bir daha numune alınarak testten geçirileceğini söyleyen Bakan Koca, “Özellikle Kum geçmişi olanlar üzerinde duruyoruz. Yüksek ateşi olanlar yok ama öksürük ve boğaz ağrısı şikayeti olanlar var. Bu hastaların sonuçlarının negatif çıkması 7 gün sonra sonuçlarının negatif çıkması anlamına gelmiyor.” Dedi.

Sınır kapılarında alınacak önlemlerle ilgili de konuşan Sağlık Bakanı Koca, buralarda sahra hastanesi tarzında hastaneler yapılacağını ve şüpheli vakaların buralarda tutularak tedavi edileceğini söyleyerek, hastalığa sahip birinin naklinin de sıkıntılı olduğunu söyledi.

Bugün sınır kapılarına giderek alınan tedbirleri bizzat yerinde göreceğini söyleyen Bakan Koca, İranla ilgili daha radikal tedbirlerin alınmasına karar verildiğini ve kargoda dahil İranla tüm ulaşım yollarının kesilmesinin kararının alındığını belirtti.

Niğde’de, Eskişehir’de, Zonguldak’ta korona virüs şüpheleriyle ilgili soruları da cevaplandıran Sağlık Bakanı, bu illerden gelen sonuçların tamamının negatif olduğunu belirterek,  “Virüs şu an ülkemizde yok. Sonucu pozitif çıkan hiçbir vatandaşımız yok. Fakat bu ülkemize virüsün gelmeyeceği anlamına gelmiyor. Biz elimizden geldiğince virüsün ülkemize girmesini geciktirmeye çalışıyoruz.” Dedi.

Bilim Kurulu’nun olduğu kararlarla daha sert yaptırımlar uygulandığını söyleyen Sağlık Bakanı Koca, “geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye inmek isteyen ve içinde şüpheli vakaların bulunduğu bir uçağın inişine izin verilmedi ve başka bir yerden yakıt alıp gitmesi sağlandı. “ dedi.

Reha Akyürek

Bilgi Üniverstesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiridim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı